Přeskočit na obsah

Ruský herec Tabakov se stal čestným doktorem DAMU

Z Wikizpráv

Úterý

Oleg Tabakov v roce 2007

Ruský herec Oleg Tabakov navštívil Prahu a při té příležitosti převzal čestný doktorát na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Třiasedmdesátiletý herec byl oceněn na jedné straně kvůli své dlouholeté pedagogické činnosti, na druhé kvůli úzkým kontaktům s českou divadelní scénou.

„Praha na mě vždy působila zvláštním dojmem na jednu stranu skeptického a na druhou velmi veselého města,“ svěřil se Tabakov, který na činoherní katedře DAMU působí jako externí profesor a vede tam workshop.

Tabakov ztvárnil stovky rolí v divadle i ve filmu. Byl spoluzakladatelem moskevského divadla Sovremennik, od roku 1983 hraje v MCHATu a roku 2004 se stal jeho ředitelem. Ve filmu byla jeho asi nejslavnější rolí role Oblomova v Michalkovově adaptaci stejnojmenného románu Ivana Alexandroviče Gončarova. Hrál ale také v českém filmu, ve snímku režiséra Antonína Moskalyka Kukačka v černém lese z roku 1984 zahrál postavu jen zdánlivě lidského nacistického velitele koncentračního tábora.

Zdroje[editovat]

  • Tabakov: Můj milenecký vztah s publikem pokračuje. České noviny [online]. 2008-10-22 [cit. 2008-10-21]. Dostupné z: [1].