Rusko a Čína vetovaly rezoluci proti Sýrii

Z Wikizpráv

Úterý

Zástupci Ruska a Číny vetovali návrh rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, která měla odsoudit syrskou vládu za násilné potlačování protestů a vyzvat k okamžitému ukončení násilí. Pro rezoluci navrženou evropskými zástupci v Radě bezpečnosti hlasovalo devět zemí, čtyři se zdržely a Rusko s Čínou byly proti. Pokračuje tak několikaměsíční neschopnost členů Rady bezpečnosti shodnout se na postupu, kterým by odpověděla na situaci v blízkovýchodní zemi.

Evropští členové se podle svých slov snažili eliminovat sporné body z rezoluce, aby dosáhli konsenzu. Poslední verze tak pouze vágně varovala před možnými budoucími sankcemi. Britský vyslanec v OSN Mark Lyall Grant řekl: „I když jsme vyjmuli sankce, pro menšinu to bylo dál nepřijatelné. Vyzvali jsme všechny strany, aby se vyhnuly násilí a extrémismu, a stále to bylo nepřijatelné. Vložením odkazu na článek 14 Charty OSN jsme jasně vyjádřili, že všechny další kroky by byly nevojenské povahy, a stejně to bylo nepřijatelné.“

Americká vyslankyně Susan Riceová prohlásila, že výsledek hlasování ukázal, kdo v Radě bezpečnosti podporuje volání syrského lidu po svobodě a lidských právech a kdo ne. „V tomto období změn lidé na Blízkém východě poznali, které země se rozhodly ignorovat jejich volání po demokracii a raději podporují kruté diktátory,“ dodala.

Ruský vyslanec Vitalij Čurkin řekl, že obvinění, že Moskva obhajuje režim Bašára al-Asada, jsou nepravdivá. „S vládou v Damašku jednáme s velmi naléhavým tónem v hlase, když jim říkáme, co je třeba, aby se dostali z krize. Jsme přesvědčeni, že v Damašku nikomu nestraníme. Straníme syrskému lidu, protože se domníváme, že v něm nejsou jen ti, co chtějí svrhnout vládu, ale že většina chce vidět mírovou změnu,“ vysvětloval.

Čurkin připomněl také obavu, že rezoluce by mohla otevřít dveře k povolení vojenské intervence podobné té v Libyi, kde Rada bezpečnosti svolila k cíleným útokům na vojska a vojenská zařízení Muammara Kaddáfího. Riceová to příkře odmítla s tím, že jde o „laciný trik těch, kdo by raději prodávali zbraně syrskému režimu, než aby se postavili za syrský lid.“

Podle údajů OSN zahynulo od začátku roku při událostech spojených s protesty proti vládě a jejich násilným potlačováním v Sýrii na 2700 lidí.

Zdroje[editovat]