Přeskočit na obsah

Rusko už navěky přešlo na letní čas

Z Wikizpráv

Neděle

Přechod na letní čas

V noci na dnes se v Rusku naposledy přesunuly ručičky hodinek na letní čas a ode dneška už je tato praxe minulostí. Podle rozhodnutí prezidenta země Dmitrije Medvěděva Rusko střídání letního a zimního času zruší.

Iniciativa pochází od současné hlavy státu, kterou poprvé vyjádřil v roce 2009 ve svém projevu k poslancům. „Rozhodl jsem o zrušení přechodu na letní čas, a to od podzimu tohoto roku. Příslušný příkaz předám vládě,“ doplnil Medvěděv 8. února na setkání s mladými vědci, kde je oceňoval za úspěchy v oblasti vědy a inovací za rok 2010. Podtrhl přitom, že „nutnost adaptovat se na změny času s sebou přináší i stres a onemocnění“.

„Už jsme si skutečně přivykli na to, že každé jaro a každý podzim přenastavujeme ručičky hodinek a stále si na to stěžujeme, protože to narušuje lidský biorytmus. Ani nemluvím o nešťastných kravách a dalších zvířatech, které nechápou přechody času a nerozumějí tomu, proč k nim přicházejí dojičky v jinou dobu,“ řekl Medvěděv. Nastavení letního času natrvalo bude užitečné, zdůraznil.

Letní čas fungoval v Rusku tři desetiletí. V českých zemích byl zaveden ještě v době Habsburské monarchie v roce 1916.

Zdroje

[editovat]