Rusové se postavili za Arťuchina, je to podle nich chlapík

Z Wikizpráv

Pondělí

Jevgenij Arťuchin

„Je to chlapík,“ shodla se celá řada ruských hokejistů a hokejových legend s trenérem ruské reprezentace Vjačeslavem Bykovem, když hodnotil výkon Jevgenije Arťuchina v zápase mistrovství světa v ledním hokeji. Naopak čeští hokejisté byli k výkonu útočníka kritičtější a za nejméně dva ataky na Milana Michálka a Karla Rachůnka, na které oba Češi doplatili zraněním a zápas nedohráli, chce trenér Alois Hadamczik požadovat pro Arťuchina dodatečný trest. Rozhodčí ho vyloučili pouze za první střet na dvě minuty. Zápas skončil výhrou českého týmu 3:2.

Bykov na tiskové konferenci v reakci na Hadamczikovu kritiku řekl: „Podle mne Jevgenij všechno udělal správně. Je to chlapík! I rozhodčí to přiznali. Po jeho zákroku přijeli k naší střídačce a řekl: «Váš hráč všechno dělá korektně, ale prosím, ať se bije trochu slabší silou!».“

Hvězda NHL Alexandr Ovečkin, který se po vyřazení v zámoří zapojil do ruského týmu jen krátce před zápasem, hodnotil Arťuchina stručně: „Všichni jste to viděli, takže komentář bude krátký: Žeňa je chlapík.“

Pochvalu si vysloužil útočník SKA Petrohrad také od legendárního útočníka a trenéra Borise Michajlova. „Žeňka hrál svůj hokej. A správně, neměl slitování. Chtěl, aby soupeř věděl, že když na to přijde, on se postaví za sebe a spoluhráče. Osobně se mi líbil. Za našich časů, když na led vjel Alexandr Ragulin, tak před ním taky soupeři snažili utíkat, protože všechny drtil. Arťuchin jen využívá své přednosti. Všechny drtí jako červy.“

Arťuchin: Všechno bylo podle pravidel[editovat]

Sám Arťuchin se k střetům vyjádřil ve vysílání televizního programu Rossija-2 a odmítl, že by nehrál podle pravidel.

Vyloučení za zákrok na Michálka byl podle něj sporný a navíc český hokejista následky přihrál: „To jejich české simulování: Válel se na ledě a hned na příští střídání nastoupil. Nic hezkého.“ Zákrok na Rachůnka byl prý potom zcela podle pravidel: „Nenastavil jsem loket, hrál jsem bokem. Nebyl to v žádném případě útok na hráče bez puku. Vystřelil a vzápětí přišel můj náraz,“ řekl Arťuchin.

Rozhodčí podle něho všechnu jeho hru tělem posoudili „gramotně“.

Ruská média citují i české hokejisty Jaromíra Jágra a Jana Marka, jejich vyjádření v nich jsou opatrná. Jágr měl deníku Sport-Express s úsměvem říct, že Arťuchin je „velký mistr, velký hokejista, velký talent silového hokeje. Neviním ho, není hrubý, je prostě velký.“ Pro česká média ale odsoudil Arťuchinův zákrok na Michálka: „Byl to nepříjemný faul, Milan neměl vůbec puk. To by se v hokeji vůbec nemělo stávat.“

Podle Barulina rozhodčí ublížili Rusům[editovat]

Brankář Konstantin Barulin kritizoval po zápase rozhodčí za údajně nespravedlivý metr. Vadilo mu jak vylučování, tak proti Rusům nařízené trestné střílení. Ilja Nikulin podle něj při zákroku na Tomáše Plekance hrál čistě proti puku a o hokejku přišel Plekancovou zásluhou, místo toho, aby mu ji hodil pod nohy, jak situaci posoudili rozhodčí.

„Byl to souboj vyrovnaných soupeřů, ale rozhodování bylo nerovné,“ uzavřel Barulin.

Češi si vítězstvím zajistili postup do čtvrtfinále z prvního místa ve skupině, Rusové jsou před posledním kolem osmifinálové skupiny čtvrtí, ale také již s jistotou čtvrtfinálové účasti.

Zdroje[editovat]

  • Jevgenij Arťuchin: "Ja dějstvoval po pravilam, lokoť ně vystavljal, igral plečom". Sport-Express [online]. 2011-05-09 [cit. 2011-05-09]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Boris Michajlov: "Arťuchin - moloděc, davit vsech kak červjakov". Sports.ru [online]. 2011-05-09 [cit. 2011-05-09]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • GOLYŠAK, Jurij; KUZNĚCOV, Andrej. Alexandr Ovečkin: "Arťuchin - moloděc". Sport-Express [online]. 2011-05-09 [cit. 2011-05-09]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • Vjačeslav Bykov: Suďja prosil Arťuchina biť slabee. Sovetskij sport [online]. 2011-05-09 [cit. 2011-05-09]. Dostupné z: [4]. (rusky)
  • Jágr: Arťuchin je jezdící monstrum. Sportovní noviny [online]. 2011-05-08 [cit. 2011-05-09]. Dostupné z: [5].