Rychlé tempo animovaných seriálů zatěžuje děti

Z Wikizpráv

Pátek

Malé děti se obtížněji učí poté, co se dívaly na televizní animované seriály plné rychlých scén, které se nemohou stát v reálném životě. Výsledky studie vypracované na Virginské univerzitě byly zveřejněny ve specializovaném časopise Pediatrics.

Autoři studie nazvaly zjištěný jev Efekt SpongeBob. SpongeBob v kalhotách je postava animovaného seriálu, jejíž nereálné a nepravděpodobné podvodní příběhy sledují děti na celém světě. Výzkumníci chtěli zjistit, jak sledování seriálu ovlivňuje děti hned po skončení pořadu.

Obvyklé testy na měření schopnosti koncentrace, učení a řešení problémů absolvovaly tři skupiny čtyřletých dětí hned po provádění speciální činnosti. Jedna skupina sledovala SpongeBoba, druhá jiný animovaný pořad Caillou, který ale má pomalejší a realističtější děj, a třetí se věnovala kreslení.

Výzkumnice Angeline Lillardová popsala, že „děti, které se dívaly na SpongeBoba, dosahovaly asi polovičních výsledků ve srovnání s ostatními dětmi. Takže byly jen asi na 50 % kapacity.“

Vyhodnotit příčiny i význam testu není jednoznačně možné. Lillardová naznačuje, že dítě může být mnohem víc zatížené vyhodnocováním viděného. „Je to rychlé a je to fantastické. Proto dítě potřebuje zpracovat všechny nové podněty opravdu velmi rychle, a to je obtížné, protože příběhy, které vidí, se v reálném životě nedějí,“ vysvětlila Lillardová.

Studie nemůže odpovědět na otázku, jestli sledování podobných programů má dlouhodobý efekt na proces učení. Lillardová ale dodala, že by studie mohla zaujmout rodiče, aby „zauvažovali o tom, kdy se jejich děti dívají na podobné seriály a jak často, protože krátce poté jsou určitě ovlivněné.“

V Česku vysílá seriál SpongeBob v kalhotách televize Nova na hlavním programu i na programu Nova Cinema.

Zdroje[editovat]