Sáblíková obhájila zlato z Vancouveru na pětikilometrové trati

Z Wikizpráv

Středa

Martina Sáblíková (archivní foto)

Martina Sáblíková dnes v Adler aréně v Soči vybojovala na trati na 5000 metrů zlato a obhájila tak titul z olympiády před čtyřmi lety ve Vancouveru. Česká republika tak získala druhou zlatou a celkově sedmou medaili na těchto hrách.

Pro Sáblíkovou už je to pátá olympijská medaile a potvrdila tak jasně svůj zápis do historie českého sportu. Jako první z Čechů na zimní olympiádě se stala na následujících hrách opakovaně vítězkou.

Trať 5000 m jí skutečně vyhovuje a málokdy najde soupeře, za posledních sedm let na velkých akcích ho nenašla. Drží na ní světový rekord a titul mistryně světa na ní slavila už šestkrát. I proto byla jasnou favoritkou a závodu obětovala i předchozí závod na 1500 metrů z minulého týdne, kde ve Vancouveru obsadila třetí místo. Nenastoupila, aby se šetřila na dnešek.

Situace se začala přiostřovat v posledních čtyřech rozjížďkách. Norka Mari Hemmerová zvládla okruh za 7:04,45 a před úpravou ledu tak vedla. Obhájkyně druhého místa z minulé olympiády, Němka Stephanie Beckertová, na ní ztrácela přes 3 sekundy.

K tomu se do boje o stupně vítězů přihlásila také Nizozemka Carien Kleibeukerová, která distanci ujela za 6:55,66.

Poté přišla na řadu Olga Grafová, která letos získala na třech kilometrech bronz. Ruské publikum ji hlasitě hnalo k nejlepšímu ruskému výsledku a průběžně také k druhému nejlepšímu času, 6:55,77.

A to už následovala Sáblíková s Wüstovou, vítězkou závodu na 3000 m, kde byla Sáblíková druhá. Sáblíková na Holanďanku ztrácela, ale dvousekundový náskok snižovala a po čtyřech kilometrech ho zdolala a Wüstová od té doby začala ztrácet. V cíli měla ztrátu na Sáblíkovou 2,74 sekundy a byla blízko stříbru.

Sáblíková tak nakonec jasně vyhrála a ačkoliv svůj čas 6:50,92 z minulé olympiády nezlepšila, s časem 6:51,54 šlo o nový rekord tratě. Poslední pár, Nizozemka Yvonne Nautaová a Němka Claudia Pechsteinová, kterým dlouhé tratě sedí, už ale Sáblíkovou nepředehnaly. Měly velmi rychlý start, ale postupně tempo zpomalovaly.

Sáblíková tak jako v dřívějších zlatých závodech sebrala českou vlajku a s úsměvy posílala do publika polibky.

Druhá se umístila Wüstová a třetí Kleibeukerová.

Česko prožívá olympijské žně[editovat]

Čechům se na letošní olympiádě velmi daří a díky Sáblíkové už získali sedmou medaili. Ke dvěma bronzovým, třem stříbrným a jedné zlaté teď přidala další zlatou. Jde tak o historicky nejlepší český výsledek na zimních olympijských hrách. Vancouver už překonali o medaili.

Zdroje[editovat]

  • MACEK, Tomáš. Zlatá olympijská obhajoba! Sáblíková ovládla pětikilometrovou trať. iDNES.cz [online]. 2014-02-19 [cit. 2014-02-19]. Dostupné z: [1].
  • ČT sport. Sáblíková je opět po čtyřech letech zlatá!. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-19 [cit. 2014-02-19]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]