Přeskočit na obsah

S našimi díly se můžete vyfotit, dovolí všem Australská národní galerie

Z Wikizpráv

Sobota

Vyfoťte se nejen v parku soch, ale třeba i uvnitř sálů.

„Lidé si rádi pořizují svoje vlastní fotografie na památku, takže myslím, že proto budou raději navštěvovat naši galerii.“ Tak zdůvodnil zástupce ředitele Australské národní galerie v Canbeře Simon Elliott její rozhodnutí, že od ledna 2015 bude moci každý návštěvník v galerii pořizovat fotografie vystavených exponátů a také tzv. selfie – tedy vlastní portréty s exponáty. Navíc galerie uvítá, když každý návštěvník bude fotografie dál šířit na sociálních sítích. Galerie si od toho slibuje zvýšení návštěvnosti.

Zákaz zůstane v platnosti u některých novějších děl, jejichž autorská práva dosud nevypršela.

„Doufáme, že mladší návštěvníci, kteří jsou technologicky zdatnější, toho využijí. Ale byli byste překvapeni, kolik lidí ve starším věku má také chytré mobily a chtělo by se také vyfotografovat,“ popisuje Elliott dosavadní zkušenosti.

Australská národní galerie byla založena v roce 1967 a její moderní brutalistická budova podle návrhu Colina Madigana byla otevřena v roce 1982. Tehdy galerie přikazovala návštěvníkům, aby si fotoaparáty ukládali v šatně. „Dnes už bychom nechtěli brát lidem mobilní telefony a jejich kamery,“ shrnuje Elliott, jak se doba za více než třicet let změnila.

Podle zprávy ABC News byla Australská národní galerie jednou z posledních na světě, která zakazovala návštěvníkům pořizovat si fotografie. V České republice ještě zákaz fotografování z návštěvních řádů muzeí a galerií nevymizel, hodně z nich, včetně Národní galerie v Praze, ale umožňuje fotografování pro osobní potřebu a bez pomoci blesku a stativu.[1]

Zdroje[editovat]

  • TAYLOR, Gordon; PIANEGONDA, Elise. National Gallery of Australia to lift ban on artwork selfies in Canberra. ABC News [online]. 2014-12-27 [cit. 2014-12-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  1. Návštěvní řád Národní galerie v Praze