Přeskočit na obsah

Saúdská Arábie se chystá postavit zeď k odražení útoků IS

Z Wikizpráv

Středa

Saúdská Arábie na mapě Blízkého východu.

Saúdská Arábie oznámila, že plánuje postavit 900 kilometrů dlouhou zeď, která by ji oddělila od Iráku a chránila před pronikáním jednotek Islámského státu (IS).

„Velká zeď“ má zahrnovat také příkop. Bude chránit wahhábistické království před ozbrojenci z IS, kteří kontrolují „velkou část oblasti na irácké straně hranice“, píše deník The Telegraph a pokračuje, že jejich prvořadým cílem je „dobýt Saúdskou Arábii, domov dvou svatých mešit Mekky a Mediny“.[1]

Minulý týden byli zabiti dva saúdskoarabští strážní a generál Oudah al-Belawi, velitel pohraničních operací v saúdskoarabské severní zóně, při sebevražedném útoku IS na pohraniční stanoviště Suweif.[2] To je vzdálené jen asi 40 kilometrů od saúdskoarabského města Arar a 80 kilometrů od iráckého města an-Nuchajb.

Mnozí přitom vnímají Islámský stát jako výtvor Saúdské Arábie, její ideologie a jejích peněz.

Organizace IS se řídí svou vlastní interpretací islámu, která vychází z wahhábistické formy islámu, státní ideologie Saúdské Arábie. V červnu tato skupina, dříve známá jako Islámský stát v Iráku a Sýrii, změnila své jméno na Islámský stát. Vede ji chalífa Abú Bakr al-Bagdádí. Skupina 140 předních sunnitských muslimských učenců odpověděla IS otevřeným dopisem, ve kterém této organizaci sdělila, že nemá žádné právo používat ve svém jménu slova „islám“ a „stát“, protože proklamované cíle vytvoření státu nebo chalífátu a brutální destruktivní a násilné činy jsou v islámu zakázány.

V Saúdské Arábii probíhá také stavba 1800 kilometrové bariéry na jižní hranici s Jemenem.

Zdroje

[editovat]
  1. SPENCER, Richard. Revealed: Saudi Arabia's 'Great Wall' to keep out Isil. The Telegraph [online]. 2015-01-14 [cit. 2015-01-16]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  2. MCDOWALL, Angus. Three Saudi guards killed in suicide, gun attack on Iraq border: ministry. Reuters [online]. 2015-01-05 [cit. 2015-01-16]. Dostupné z: [2]. (anglicky)