Přeskočit na obsah

Sarkozy doporučil Američanům, aby počkali s radarem v Česku; Češi zaskočeni

Z Wikizpráv

Pátek

Nicolas Sarkozy

Na setkání se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem v Nice francouzský prezident Nicolas Sarkozy nečekaně vzkázal Spojeným státům, aby pozastavili svou snahu vybudovat ve střední Evropě protiraketový deštník. Podobně vyzval i ruskou stranu, která v odvetě na česko-polsko-americké plány chystá rozmístění taktických raket v okolí Kaliningradu.

Sarkozy vyjádřil před Medveděvem velké obavy, které podle jeho slov řada evropských činitelů pociťuje z ruských plánů. Nicméně i americká výstavba raketové základny v Polsku a radaru v Česku by měla počkat na celoevropskou dohodu o bezpečnosti. Její základy by se měly začít budovat v polovině příštího roku a na prosincovém summitu OBSE.

Překvapení nad výroky francouzského prezidenta, jehož země nyní předsedá Evropské unii, vyjádřil záhy místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Francie podle něj nijak s Českem takové stanovisko nekonzultovala, navíc prý nedostala jako předsednická země EU žádný mandát k vyjadřování evropského postoje k protiraketové obraně.

Vondra připomněl Sarkozymu, že se jeho země přihlásila k výsledkům loňského summitu NATO v Bukurešti, který přijal rámcové podmínky začlenění amerického protiraketového deštníku do obranného systému zemí NATO.

Zdroje

[editovat]
  • Missiles: Sarkozy se pose en médiateur entre Moscou et Washington. AFP [online]. 2008-11-14 [cit. 2008-11-14]. Dostupné z: [1]. (francouzsky)
  • Vondru překvapilo Sarkozyho "ne" základnám. České noviny [online]. 2008-11-14 [cit. 2008-11-14]. Dostupné z: [2].