Sazka má potíže se splácením dluhu, její rating se zhoršil

Z Wikizpráv

Pátek

O2 Arena ještě v době, kdy se jmenovala Sazka Arena. Dluhy za halu ale zůstaly Sazce i po přejmenování.

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating sázkové společnosti Sazka. Hodnocení klíčového partnera českého sportu kleslo z CCCplus na CC. Je to další snížení prakticky přesně po roce – loni v prosinci snížila S&P's rating Sazky z B na dosavadní CCCplus.[1]

Snížení ratingu reaguje na včerejší oznámení Sazky, že nesplatí celou část pohledávky, kterou měla v nejbližším termínu uhradit. Sazka nebude mít prostředky na vyplacení úroků z dluhu.[2]

Sazka usiluje o restrukturalizaci svého dluhu. Pozorovatelé očekávají, že cílem Sazky je umořit především dluh největšímu věřiteli, kterým se po skoupení části jejích dluhopisů stal miliardář Radovan Vítek. V současné době má u Sazky pohledávky ve výši skoro miliardy korun.

Sazka ze zákona odvádí část zisku na rozvoj českého sportu, v posledních letech je ale v problematické situaci, protože ji zatěžuje dluh za výstavbu libeňské O2 Areny. Hlavním akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy, který nadále podporuje současné vedení podniku v čele s generálním ředitelem Alešem Hušákem.

Sazka ze svých problémů, které dopadají i na český sport, viní především český stát. Vadí jí, že stát nepřevzal nad stavbou arény finanční záruky, že byla zadlužená Sazka později zatížena navíc vyššími daněmi a že přišla o monopol na některé hry. Navíc Sazce hrozí i další zvýšení daně z příjmu, protože ve vládním prohlášení Nečasovy vlády je zvýšení daně z hazardu.[1] Za čerstvé problémy společnosti podle jejího vedení mohou také banky jako sami prvotní věřitelé, které své pohledávky začaly prodávat jiným společnostem.[2]

Zdroje[editovat]

  • Agentura S&P snížila rating Sazky. Obává se platební neschopnosti. Rozhlas.cz [online]. 2010-12-17 [cit. 2010-12-17]. Dostupné z: [3].
  1. 1,0 1,1 TOMAN, Karel. Zaplatíte za arénu, hrozí Sazka vládě kvůli nové dani. Aktuálně.cz [online]. 2010-08-06. Dostupné z: [1].
  2. 2,0 2,1 Nezvládáme splácet dluhy, přiznává Sazka v dopise svým věřitelům. iHNed.cz [online]. 2010-12-16. Dostupné z: [2].