Sedm desítek lidí zemřelo při násilnostech na fotbale v Egyptě

Z Wikizpráv

Středa

Vlajka klubu al-Ahlí, jehož hráči a fanoušci byli oběťmi násilí

Nejméně 73 lidí zemřelo a stovky dalších byly zraněny podle údajů egyptského ministerstva zdravotnictví při násilí po skončení v severoegyptském Port Saidu. Fanoušci domácího týmu al-Masrí vtrhli na hrací plochu poté, co jejich tým porazil přední klub země káhirský al-Ahlí. Házeli kameny, pyrotechniku a láhve na fanoušky i hráče soupeře. Záběry v přímém televizním přenosu ukazovaly fanoušky, jak pronásledovali na hřišti hráče al-Ahlí, spouštěli rvačky a výtržnosti. Na stadionu vypukly ohně.

Podle agentury Reuters vojenské zdroje uvedly, že polní maršál Mohamed Tantaví, který je v čele vojenské rady vládnoucí Egyptu po pádu režimu Husního Mubaraka, přikázal poslat do Port Saídu dva vrtulníky, aby odvezly některé ze zraněných napadených.

Hlavní žalobce nařídil okamžité vyšetřování a fotbalový svaz okamžitě přerušil ligovou soutěž, jiný zápas, který v Káhiře začal nedlouho po skončení utkání v Port Saidu, byl přerušen rozhodčím poté, co na stadion dorazily zprávy o události. I tam to vyvolalo výtržnosti a někteří fanoušci zapálili části tribuny. Parlament ohlásil mimořádné zasedání.

Malá skupina pořádkových policistů, kteří vytvořili koridor na ochranu hráčů, nedokázala odolat náporu mnoha fanoušků, kteří tak uštědřili fotbalistům rány a kopance.

Násilí na fotbalových stadionech v severní Africe se stalo ještě větším problémem než v minulosti po sérii politických nepokojů, které způsobily změny režimu v některých severoafrických zemí včetně Egypta.

Zdroje[editovat]