Přeskočit na obsah

Senát amerického Kongresu zrušil zásadu „Neptej se a mlč“

Z Wikizpráv

Neděle

Američtí senátoři obavy generála Jamese F. Amose nevyslyšeli, politika „Neptej se a mlč“ se stává minulostí

Američtí homosexuálové budou moci přiznat svou orientaci a přitom sloužit v armádě. Historické hlasování v Senátu Kongresu zrušilo stávající postupy, které se souhrnně označovaly heslem „Neptej se a mlč“. Podle této praxe mohli do armády homosexuálové za předpokladu, že svou orientaci skrývají, přičemž armádní úředníci se je na jejich orientaci na druhou stranu neptali.

Oponenti zákona argumentovali zejména tím, že otevřená homosexualita může ve vojenských oddílech vzbudit rozruch a narušit vojenskou morálku. Podobnou argumentaci v minulosti zastávali ti, kteří chtěli zabránit ve vstupu do americké armády černochům nebo ženám. Mezi klíčové oponenty patřil John McCain, Obamův protikandidát v prezidentských volbách k tomu řekl, že bojové jednotky „udělají, co se jim řekne. Ale nemyslete si, že to nebude stát vysokou cenu.“ Z vysokých vojenských důstojníků vyjádřil své obavy o akceschopnost jednotek s homosexuály např. velitel námořní pěchoty generál James F. Amos.

Zásada „Neptej se a mlč“ byla uvedena do praxe jako kompromisní řešení odstraňující předchozí bezpodmínečný zákaz za administrativy předchozího amerického demokratického prezidenta Billa Clintona v roce 1993. Přesto vedla k tomu, že bylo z armády vyloučeno zhruba třináct tisíc homosexuálů, kteří se rozhodli o své orientaci promluvit. Od té doby se změnil jak postoj úředníků, tak běžných Američanů. V roce 1993 souhlasilo jen 44 procent Američanů s tím, aby v armádě byli homosexuálové, kteří svou orientaci netají. Letos už to podle čerstvého průzkumu stanice ABC bylo 77 procent.

Změna zákona prošla senátem až na několikátý pokus, ještě letos se ji dvakrát nepodařilo prosadit. V sobotu ale pro zrušení omezení hlasovalo 65 senátorů, 31 senátorů bylo proti a čtyři nehlasovali. Mezi 65 hlasy pro byli nejen demokrati, ale také osm republikánů. Demokratický senátor Joseph Lieberman po hlasování řekl: „Dnes je jeden z těch dnů, kdy se opravdu cítíte velmi poctěni, že jste v americkém senátu.“

Zdroje[editovat]

  • O'KEEFE, Ed. 'Don't ask' is repealed in historic vote. The Washington Post [online]. 2010-12-19 [cit. 2010-12-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)