Přeskočit na obsah

Separatisté v Luhansku tvrdí, že nemají rukojmí ani výbušniny

Z Wikizpráv

Středa

Luhansk na mapě Ukrajiny

Některé zpravodajské servery včera informovaly, že osoby, které obsadily budovy na Ukrajině v Luhansku drží 60 osob jako rukojmí, užívají ženy jako živé štíty a zaminovaly objekty, v kterých se nacházejí. Podle agentury Reuters však protestující informace o tom, že by drželi rukojmí nebo měli výbušniny, popírají. Po jednání během noci skupina asi padesáti neozbrojených osob budovu opustila, aniž by bylo zřejmé, zda jde o rukojmí nebo protestující.

Protestující podle serveru iDnes.cz žádají amnestii, referendum o vyhlášení ruského jazyka druhým úředním jazykem Ukrajiny a o federativním uspořádání Ukrajiny. Protestující podle dostupných zpráv náleží k ruskojazyčné menšině. Některé části Ukrajiny, kde probíhají demonstrace, byly protestujícími vyhlášeny za nezávislé na Ukrajině. Protestující požadují vstup vojsk Ruské federace, které se, podle dostupných zdrojů, od doby, kdy ruská armáda obsadila Krym, shromáždily podél hranic s těmito regiony.

Zdroje[editovat]

  • Proruští povstalci zaminovali sídlo tajné služby v Luhansku, drží rukojmí. iDNES.cz [online]. 2014-04-08 [cit. 2014-04-09]. Dostupné z: [1].
  • Ukraine says separatists hold hostages; activists deny charge. Reuters [online]. 2014-04-09 [cit. 2014-04-09]. Dostupné z: [2]. (anglicky)