Přeskočit na obsah

Severní Korea vzkázala USA: Jste pohřebištěm lidských práv

Z Wikizpráv

Středa

Propagandistický plakát v ulicích severokorejského města Kesong

Kvůli zastřelení černošského mladíka na předměstí St. Louis v Missouri se ozval z Pchjongjangu nový slovní útok. Podle Severní Korey jsou Spojené státy „pohřebištěm lidských práv“.

O Spojených státech KLDR v prohlášení z úterý prohlásila, že jde o stát, „kde jsou lidé terčem diskriminace a ponižování kvůli své rase a žijí v neustálém strachu z toho, kdy budou zabiti“. Washington by si prý „měl hledět svého a nevměšovat se do vnitřních záležitostí druhých zemí“ namísto své snahy vystupovat jako mezinárodní soudce pro lidská práva.

Osmnáctiletý Michael Brown byl zastřelen 9. srpna bělošským policistou na předměstí Ferguson šesti ranami, krátce potom, co kradl v jednom z místních obchodů. Následovaly skoro dvoutýdenní pouliční protesty a nepokoje provázené místy také násilnými střety.

Severokorejský režim se ve všeobecném povědomí umisťuje v nejvyšších pozicích pomyslného žebříčku nejrepresivnějších režimů světa. Podle zprávy vyšetřovací komise OSN z února, kterou KLDR prohlásila za lživou, se dopouští zločinů proti lidskosti. Například ve vězeňských táborech zahynuly podle zprávy statisíce politických vězňů během uplynulých 50 let. Nejčastěji zemřeli vinou vysilujících nucených prací, hladomoru, vražd nebo mučení.

Zdroje

[editovat]
  • ČTK. Jste pohřebištěm lidských práv, opřela se Severní Korea do USA. Novinky.cz [online]. 2014-08-27 [cit. 2014-08-27]. Dostupné z: [1].