Přeskočit na obsah

Severní Korea zabíjela při útoku na jihokorejský ostrov

Z Wikizpráv

Úterý

Mapa ostrovů u města Inčchon. Ostrov Jonpchjong leží přímo uprostřed mapy

Nejméně dva příslušníci jihokorejského válečného námořnictva zahynuli a několik dalších lidí včetně civilistů bylo zraněno při severokorejském dělostřeleckém útoku na ostrov Jon-pchjong, který se nachází asi 12 kilometrů od severokorejského pobřeží ve Žlutém moři. Jihokorejská armáda podle vlastního vyjádření odpověděla na útok vypálením 80 střel. Jedná se o jeden z nejvážnějších incidentů mezi oběma zeměmi od konce korejské války.

Jihokorejci v odpovědi vyslali do vzduchu bojová letadla. Nejvyšší vládní činitelé země se přesunuli do podzemních krytů na jednání o krizi. Vláda označila událost jako jasnou a neomluvitelnou vojenskou provokaci. Tiskový tajemník prezidenta Hong Sang-pjo prohlásil, že Pchjong-jang musí za tento útok nést zodpovědnost. Další provokace podle něj povedou k nevyhnutelné vojenské odvetě. Generál I Hong-ki označil útok za nelidské zvěrstvo a dodal, že střelba jasně porušuje klid zbraní dozorovaný OSN.

Večerní televizní vysílání v Pchjong-jangu svalovalo vinu na Jižní Koreu, která prý odmítla přerušit vojenské manévry na ostrově. Hlasatel citoval prohlášení armády, které varovalo Jižní Koreu, že pokud naruší teritoriální vody země třeba „jen o 0,001 milimetru“, nebude Severní Korea váhat v pokračování „nelítostných vojenských protiakcí“.

Útok odsoudily Spojené státy, podle nichž musí Severní Korea přerušit agresivní akce a dodržovat klid zbraní z roku 1953. Čína, Rusko a Japonsko okamžitě vyjádřily své obavy a vyzvaly ke klidu na korejském poloostrově.

Škody na ostrově jsou podle jeho obyvatel značné. Kapitán rybářské lodě Sin Ung-ho popsal, jak u dveří jeho domu dopadla střela. Na ostrov podle něj nejprve dopadlo zhruba patnáct střel a před druhou sérií nastala zhruba 40minutová přestávka. Mnoho domů bylo zapáleno nebo zničeno. Jihokorejská média ukazovala záběry na černý dým stoupající z ostrova. Na Jonpchjongu žije více než 1000 obyvatel. Část z nich se ukryla do bunkrů, ostatní opouštějí ostrov na lodích.

Námořní hranice vedoucí poblíž je předmětem sporů a v oblasti už v minulosti došlo k vážným střetům v letech 1999 a 2002. Od roku 1953, kdy skončila korejská válka, jsou obě země stále ve válečném stavu. Dohodnutý klid zbraní nebyl nikdy stvrzen mírovou dohodou.

Zdroje[editovat]