Severní Korea zabíjela při útoku na jihokorejský ostrov
Nejméně dva příslušníci jihokorejského válečného námořnictva zahynuli a několik dalších lidí včetně civilistů bylo zraněno při severokorejském dělostřeleckém útoku na ostrov Jon-pchjong, který se nachází asi 12 kilometrů od severokorejského pobřeží ve Žlutém moři. Jihokorejská armáda podle vlastního vyjádření odpověděla na útok vypálením 80 střel. Jedná se o jeden z nejvážnějších incidentů mezi oběma zeměmi od konce korejské války.
Jihokorejci v odpovědi vyslali do vzduchu bojová letadla. Nejvyšší vládní činitelé země se přesunuli do podzemních krytů na jednání o krizi. Vláda označila událost jako jasnou a neomluvitelnou vojenskou provokaci. Tiskový tajemník prezidenta Hong Sang-pjo prohlásil, že Pchjong-jang musí za tento útok nést zodpovědnost. Další provokace podle něj povedou k nevyhnutelné vojenské odvetě. Generál I Hong-ki označil útok za nelidské zvěrstvo a dodal, že střelba jasně porušuje klid zbraní dozorovaný OSN.
Večerní televizní vysílání v Pchjong-jangu svalovalo vinu na Jižní Koreu, která prý odmítla přerušit vojenské manévry na ostrově. Hlasatel citoval prohlášení armády, které varovalo Jižní Koreu, že pokud naruší teritoriální vody země třeba „jen o 0,001 milimetru“, nebude Severní Korea váhat v pokračování „nelítostných vojenských protiakcí“.
Útok odsoudily Spojené státy, podle nichž musí Severní Korea přerušit agresivní akce a dodržovat klid zbraní z roku 1953. Čína, Rusko a Japonsko okamžitě vyjádřily své obavy a vyzvaly ke klidu na korejském poloostrově.
Škody na ostrově jsou podle jeho obyvatel značné. Kapitán rybářské lodě Sin Ung-ho popsal, jak u dveří jeho domu dopadla střela. Na ostrov podle něj nejprve dopadlo zhruba patnáct střel a před druhou sérií nastala zhruba 40minutová přestávka. Mnoho domů bylo zapáleno nebo zničeno. Jihokorejská média ukazovala záběry na černý dým stoupající z ostrova. Na Jonpchjongu žije více než 1000 obyvatel. Část z nich se ukryla do bunkrů, ostatní opouštějí ostrov na lodích.
Námořní hranice vedoucí poblíž je předmětem sporů a v oblasti už v minulosti došlo k vážným střetům v letech 1999 a 2002. Od roku 1953, kdy skončila korejská válka, jsou obě země stále ve válečném stavu. Dohodnutý klid zbraní nebyl nikdy stvrzen mírovou dohodou.
Zdroje
[editovat]- Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy North Korea Shells South Korean Island, Killing Troops, vydané společností Hlas Ameriky. Text všech zpráv Hlasu Ameriky je uvolněný jako volné dílo.