Situace v Charkově je stabilizována, bylo zatčeno 70 osob

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Dům Oblastní rady v Charkově, v kterém sídlí samospráva Charkovské oblasti

Během „protiteroristické operace“ na východní Ukrajině policejní oddíly v Charkově získaly kontrolu nad budovami, které předtím obsadili demonstranti, a zadržely asi 70 osob.

Kolem 08:00 moskevského času, ministr vnitra Arsen Avakov oznámil na své stránce na facebooku, že budova regionální státní správy v Charkově byla vyklizena od osob, které se jí dříve zmocnily, že zatčeno bylo asi 70 separatistů a také že operace byla provedena bez použití střelných zbraní.

Úřadující prezident Ukrajiny Alexandr Turčinov řekl, že při osvobození budovy charkovské regionální správy demonstranti použili zbraně a zranili policisty. Turčinov neupřesnil počet obětí a závažnost jejich stavu.

Poslanec Nejvyšší rady Nikolaj Kňažyckij sdělil, že ve městě se nacházejí speciální jednotky „Jaguar“.

Podle jeho slov budou osoby zatčené v Charkově převezeny do vězení v Poltavě a Kyjevě. Podle vyjádření Avakova jsou mezi zadrženými nečekaně zajímavé osobnosti, které nechtěl jmenovat s tím, že okolnosti chce prověřit podrobněji.

Separatisté dokázali udržel kontrolu nad administrativními budovami v Charkově celý den. V současné době se v Charkově opět začíná scházet shromáždění. Lidé bez vlajek a transparentů přicházejí k policejním jednotkám a někteří jsou označeni proruskými symboly, georgijevskými stužkami.

Zdroje[editovat]

  • Аваков: в Харькове арестованы 70 сепаратистов. BBC [online]. 2014-04-08 [cit. 2014-04-08]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Турчинов: участники беспорядков в Харькове использовали гранаты. Интерфакс [online]. 2014-04-08 [cit. 2014-04-08]. Dostupné z: [2]. (rusky)

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Центр Харькова зачищен, арестованы 70 человек na ruských Wikizprávách.