Přeskočit na obsah

Skončily egyptské prezidentské volby, začaly spory o jejich vítěze

Z Wikizpráv
Muhammad Mursí na dnešní tiskové konferenci, kde se prohlásil za vítěze voleb

Pondělí

Tábory obou soupeřů, Muhammada Mursího i Ahmada Šafíka, prohlašují své lídry za vítěze druhého kola prezidentských voleb, které skončilo včera večer v Egyptě. Davy lidí na náměstí Tahrír v Káhiře, které se stalo symbolem revoluce proti režimu Husního Mubaraka, ale mají jasno a již oslavují Mursího vítězství.

Sám Mursí už předstoupil před své příznivce ve volebním štábu s vítězným projevem. V něm slíbil, že bude usilovat o „stabilitu, lásku a bratrství v egyptském občanském národním, demokratickém, ústavním a moderním státě“. Reaguje tak na obavy, že bude především zastáncem muslimů či přímo islamistů a že se v zemi může prosadit islámské právo šaría.

Oficiální výsledky má ústřední volební komise zveřejnit ve čtvrtek.

Mursího Muslimské bratrstvo zveřejnilo své první výsledky, podle kterých má Mursí 52,5 procenta hlasů. Šafíkovi příznivci oponují, že jejich kandidát získal sám víc než 51 procent hlasů.

Armáda, která převzala přechodně moc po Mubarakově pádu, před druhým kolem voleb, v době, kdy ústavní soud rozpustil parlament, tzv. ústavní deklarací uložila na svá bedra některé další pravomoci. I když armádní rada nadále tvrdí, že se hodlá po ustavení demokratických institucí moci vzdát, někteří pozorovatelé považují tyto kroky za úsilí upevnit si moc a vlastně provést nenápadný vojenský puč.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Stoupenci Mursího a Šafíka se přou o vítězství. ČT24 [online]. 2012-06-18 [cit. 2012-07-10]. Dostupné z: [1].