Přeskočit na obsah

Skupina R.E.M. po 31 letech končí

Z Wikizpráv

Středa

Z koncertu R.E.M. v roce 2003

Po více než třech desetiletích veleúspěšné hudební dráhy končí spolupráci americká skupina R.E.M.. Oznámila to na své webové stránce. Je považována za klíčového činitele při vzniku žánru alternativního roku v 80. letech 20. století.

Zpěvák skupiny Michael Stipe to na webu okomentoval: „Moudrý člověk jednou řekl: Uměním při návštěvě party je vědět, kdy je čas odejít. Spolu jsme vybudovali něco výjimečného. A teď půjdeme od toho.“ Požádal fanoušky o pochopení a připustil, že to nebylo jednoduché rozhodnutí.

Rozhodnutí o rozchodu padlo podle baskytaristy Mikea Millse v průběhu příprav antologie nejlepších hitů kapely, která má vyjít v listopadu. Dalším členem skupiny byl dodnes Peter Buck, Bill Berry ji opustil již dřív.

R.E.M. vznikli v roce 1980 ve městě Athens v Georgii. V 80. letech R.E.M. zaujali hned jednou z prvních nahrávek Chronic Town a prvním albem Murmur. V 90. letech se už jako legendy dostali se třemi alby Out of Time, Monster a Accelerate na čelo amerických hitparád.

Zdroje

[editovat]
  • R.E.M., Alt-Rock Progenitor, Calls It Quits. New York Times [online]. 2011-09-21 [cit. 2011-09-21]. Dostupné z: [1]. (anglicky)