Slavia vyhrála derby 4:1, Spartu znemožnila přímo na Letné

Z Wikizpráv

Pondělí

Erich Brabec dovedl jako kapitán poprvé Slavii k výhře v derby

Fotbalisté Slavie Praha vyhráli v devátém kole fotbalové Gambrinus ligy na hřišti svého odvěkého rivala Spartu 4:1 po poločase 2:1. Potvrdila tak své vedení v tabulce, kde má 22 bodů, Sparta je za Mladou Boleslaví na třetím místě s pětibodovou ztrátou.

Sparta prohrávala už od šesté minuty, kdy jí dal gól Vladimír Šmicer, nastoupivší poprvé po dlouhé pauze v základní sestavě červenobílých. Po půlhodině hry se hlavou prosadil Mickael Tavares a zvýšil na 2:0, ale hned po rozehrávce vedla kombinace Sparty ke snížení na 1:2, gól dal Kamil Vacek. Domácí šokovali soupeře a zcela vyrovnali hru.

Po změně stran se ale znovu začala posilovat převaha Slavie, které nezabránila ani značná tvrdost soupeře. V 69. minutě Šmicer, který krátce před tím nevyužil další svou velkou šanci, zvýšil na 3:1. Těsně před koncem dokonal dílo po rychlém brejku přehozením sparťanského brankáře Zdeněk Šenkeřík.

Trenér přijal zodpovědnost[editovat]

Zodpovědnost za výsledek, zaviněný podle něj hlavně špatným psychickým rozpoložením mužstva, přijal trenér Sparty Vítězslav Lavička: „Přestože jsme se v poločase hodně motivovali a chtěli jsme s vývojem něco udělat, tak jsme na dnes lepší Slavii nenašli dostatek sil.“

Naopak kouč Slavie Karel Jarolím byl nadšený z vysokého rozdílu ve výsledku i v předvedené hře: „Musím říct, že jsme Spartu prakticky do ničeho nepustili.“

Sestavy[editovat]

SK Slavia
Vaniak
Krajčík - Suchý - Brabec - Hubáček
Belaid - Jarolím (84. Šenkeřík ) - Tavares - Šmicer (71. Janda) - Černý (79. Latka)
Necid
Slepička
Matušovič (64. L. Došek) - Vacek (81. Holenda) - Hušek - Kisel - Kulič
Kladrubský - Kučera - Řepka - Voříšek
Kozáčik
AC Sparta

Násilnosti[editovat]

Zápasu předcházela bitka asi 130 fanoušků obou klubů na pražském Čechově náměstí. Zápas proběhl v hledišti bez významných incidentů, po něm se ale skupina radikálních příznivců Sparty shromáždila před stadionem a požadovala odstoupení vedení klubu. Situaci kontrolovala policie.

Zdroje[editovat]

  • NOVÁK, Miloslav. Mistr z Edenu znemožnil rivala na jeho půdě: Sparta - Slavia 1:4. iDNES.cz [online]. 2008-10-06 [cit. 2008-10-06]. Dostupné z: [1].
  • Fanoušci Sparty běsní. Sport [online]. 2008-10-06 [cit. 2008-10-06]. Dostupné z: [2].
  • Bitka fans pražských S!. Sport [online]. 2008-10-06 [cit. 2008-10-06]. Dostupné z: [3].
  • Slávistická ikona Šmicer sparťanským katem. Sport.cz [online]. 2008-10-06 [cit. 2008-10-06]. Dostupné z: [4].