Přeskočit na obsah

Slovenské euro se blíží. Je vláda připravena?

Z Wikizpráv

Pátek

Slovensko plánuje přijmout společnou měnu euro k 1. lednu 2009; jako jedna z mála zemí střední Evropy splnilo náročná maastrichtská kritéria. V současné době probíhá rozsáhlá informační[1] kampaň v celé zemi[2], banky a další podniky, které pracují s velkými objemy peněz obměňují své zařízení tak, aby bylo schopné počítat v nové měně.

Situace však také nahrává podvodníkům. Ti zneužívají důvěřivosti starých lidí a při návštěvě jejich domu jim slovenské koruny odeberou. Eur se ale podvedení nedočkají. Obav z možných podvodů a machinací přibývá úměrně s tím, jak se velká změna blíží. Vláda premiéra Roberta Fica se proto rozhodla zavést relativně přísná opatření, aby se neopakovala situace podobná zavádění nové měny v západoevropských zemích. Tehdy využili obchodníci neznalost nových cen u zákazníků a začali rychle zaokrouhlovat – směrem nahoru. Od té doby tak začala být jednotná evropská měna přezdívána jako "Teuro" (neboli drahé). Jedním z opatření je například i zákon, na základě kterého bude možné toho, kdo neúměrně zdražuje po prvním lednu, odsoudit až ke třem letům odnětí svobody.[3] Premiér Fico celou záležitost odůvodňuje slovy

"Ak bude niekto taký vagabund, že bude zdražovať len preto, aby zbohatol na úkor niekoho iného, nastúpi trestné právo".

Nové měny se dočkají všichni Slováci, existují ale obavy, že dojde k zdražování a podvodům. Vláda se tuto situaci snaží řešit, je nicméně kritizována za nevhodný postup

Kritici, kteří se rekrutují hlavně z řad různých firem, se však našli okamžitě; namítají, že něco takového lze těžko právně definovat; právníci upozorňují, že něco takového lze označit spíše jako přestupek než rovnou trestný čin. I s pokutami však nový zákon počítá, můžou dosáhnout až 60 000 Sk.

V prosinci 2008 se už mají prodávat tzv. startovní balíčky, ve kterých se lidem dostanou do rukou první slovenské euromince. Vklady v bankách se pak převedou automaticky. Vláda proto lidem doporučila, aby si svoje peníze dali na účet do banky, kde bude přechod na novou měnu nejsnadnější a kde proběhne okamžitě. Několik měsíců však budou obě měny cirkulovat společně, dvojí ceny (v korunách a eurech) ale budou k vidění ještě delší dobu, aby si lidé na nové ceny zvykli.

Zavedení nové měny má sice zelenou z ECB, zatím ho neschválily ale evropští ministři financí, což se očekává v červenci a bývá marginalizováno jako formalita. Po Slovinsku, které do EMU vstoupilo v lednu 2007, Maltě a Kypru, kde se nová měna používá od prvního ledna 2008, bude Slovensko jednou z posledních zemí na delší dobu společnou evropskou měnu přijímající.[4] Na přelomu desetiletí se má zavádět i v Pobaltí, kde je nejvíce připravena Litva s Lotyšskem. Polsko či Česká republika udělaly zatím pro přípravu velmi málo; Topolánkova vláda nemá společnou měnu jako svoji prioritu, a pravděpodobně o tom tak bude rozhodovat až nový kabinet v roce 2010. Aby bylo euro přijatou již v roce 2012, musela by země právě v roce 2010 vstoupit do přechodného ERM II období, kdy by již byla česká koruna s eurem jistým způsobem svázána.

Související články

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  1. Článek o informační kampani na marketer.hotline.sk
  2. Článek o kampani "Europríbeh"
  3. Článek o zákoně na tvojepeniaze.sk
  4. Článek o zavádění eura na Slovensku na lidovky.cz