Slovensko mění ústavu: Zavádí soudcovské prověrky a upevňuje status manželství

Z Wikizpráv

Středa

Jednací síň Národní rady Slovenské republiky

Dohodou mezi vládním sociálně demokratickým Směrem a Křesťanskodemokratickým hnutím, která je kritiky označovaná za politický obchod, prosadily tyto dvě strany změnu slovenské ústavy. Pro navržené zákony nicméně většinou hlasovali i poslanci dalších uskupení, proti byla pouze strana maďarské menšiny Most a několik nezařazených poslanců, například herečka a diplomatka Magdaléna Vášáryová nebo členové strany Svoboda a spravedlnost. Národní rada nakonec změny ústavy, zakotvující status manželství mezi mužem a ženou a měnící justiční systém schválila 102 hlasy ze 123 přítomných poslanců, proti bylo 18. Někteří poslanci, zejména z opoziční SDKÚ-SD, záměrně opustili jednací síň.

Soudní systém[editovat]

Podrobnější debata se v parlamentu vedla o podobě reformy soudnictví. V něm se mění složení Soudní rady a do její pravomoci se dostávají nové plošné prověrky soudcovské způsobilosti. Podklady pro tyto prověrky bude radě připravovat Národní bezpečnostní úřad.

Právě pro nesouhlas s touto reformou se proti postavil Most. Jeho stanovisko vysvětlila Lucia Žitňanská. Zkritizovala, že změnu předkládají poslanci (předseda Národní rady Pavol Paška a Pavol Hrušovský, pozměňovací návrh o prověrkách vytvořili Paška a místopředseda parlamentu Ján Figeľ), místo toho, aby ji navrhl ministr spravedlnosti a uvedl ji do kontextu se slibovanou koncepční reformou justice. „Debata se tu vede na nějaké téma, které je nepochybně důležité a výsledkem té debaty bude jedna právní úprava, která nepomůže, možná zhorší situaci, protože velmi posílí vnitřní vztahové mechanismy, které fungují v rámci justice,“ řekla. Novela podle ní nepovede k zvýšení transparentnosti justice, veškerá jednání o způsobilosti soudců se totiž povedou za zavřenými dveřmi soudcovské rady.

Většina diskuse se ale vedla o tom, jak mají vypadat soudcovské prověrky, což se nakonec projevilo i v obsahu pozměňovacích návrhů. Další z poslanců Mostu Béla Bugár k tomu řekl: „Tady se cituje, jak že se mají vykonávat prověrky. Ale ne tak, jak je to napsané. Vážení kolegové, vy necítíte hrozbu těchto prověrek jako prostředku na řekněme přetvoření justice k obrazu jedné strany?“ Narážel tím na nynější pozici Smeru, který vládne v jednobarevné vládě.

Premiér Robert Fico přijetí novely uvítal jako průlomové rozhodnutí. Podle něj se tím naladila atmosféra, ve které bude možné provést další změny v justici. „Novela umožní, abychom v justici začali dělat opatření a rozhodnutí, pro která dosud neexistoval žádný rámec,“ řekl.

O tom, že zákon povede k zvýšení věrohodnosti slovenské justice, jak ho zdůvodňovali předkladatelé, pochybuje i advokátka sdružení Via Iuris Zuzana Čaputová. Soudcovské prověrky a zvýšení pravomocí Soudní rady jsou podle ní v této souvislosti přímo špatný krok.

Manželství[editovat]

Do ústavy se dostává i definice manželství. Nový článek má znění: „Manželství je jedinečným svazkem mezi mužem a ženou. Slovenská republika manželství všestranně chrání a napomáhá jeho dobru.“ Definice směřuje proti případnému uznání manželství homosexuálních párů. I proto se vůči ní vymezila například aktivistka Romana Schlesinger. Zástupkyně iniciativy Queer Leaders Forum novelu ústavy označila za „odporný kšeft“.

Poslankyně Lucia Nicholsonová se pozastavila nad tím, jak snadno podle ní zákonodárci rozhodli o tom, že manželé v tradičním slova smyslu jsou „nadobčané“ a ostatní jsou „méněcenní“. „Chtěla bych se zeptat všech těch manželek, jaké je to žít v takovém požehnaném svazku, když se k nim vracejí například vrávorající opilí manželé den co den z práce například i z Národní rady a co se pro ně změní dnem, kdy dáte ochranu manželství do ústavy,“ řekla.

Magda Vášáryová se pro změnu pozastavila nad tím, že ani v tomto případě změna ústavy neřeší žádný konkrétní problém ve slovenské rodinné politice. Za příklad lepšího postupu si vzala i Českou republiku: „V České republice klesá počet dětí v domovech a stoupl tam počet dětí adoptovaných nebo přesunutých do pěstounských rodin. V České republice se dokonce mluví o rozmachu pěstounské péče. Ani o tomto tu teď nebudeme debatovat, vždyť proč,“ povzdechla si nad průběhem debaty. Kritizovala také to, že Slovensko dosud neratifikovalo podepsanou Úmluvu Rady Evropy o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí.

Premiér Robert Fico prohlásil, že s touto částí změny ústavy nemá problém, protože jen do ústavního pořádku přenáší již existující definici ze zákona o rodině. „Chci jasně říct, že takováto právní úprava, která je v Ústavě SR, nebude mít žádný následek nebo nebude vyrušovat jiné lidi, kteří na to mají jiný názor nebo žijí jiným způsobem. Toto je výslovně ochrana manželství jako takového,“ upřesnil. Liberální poslanec Martin Poliačik ale upozornil, že zákon nyní nemění nic, ale pokud by někdo chtěl v budoucnu zákonem měnit postavení např. homosexuálních párů, nejspíš by narazil na stížnost odpůrců k ústavnímu soudu.

Zdroje[editovat]

  • Poslanci schválili zmeny v justícii a ochranu manželstva. Pravda [online]. 2014-06-04 [cit. 2014-06-04]. Dostupné z: [1]. (slovensky)
  • Časť poslancov z hlasovania o ústave odíde. Pravda [online]. 2014-06-02 [cit. 2014-06-04]. Dostupné z: [2]. (slovensky)
  • Poslanci zmenili Ústavu, menia pomery v justícii a chránia manželstvo. SME [online]. 2014-06-04 [cit. 2014-06-04]. Dostupné z: [3]. (slovensky)
  • Vystoupení Lucie Nicholsonové při projednávání zákona v NR SR
  • Vystoupení Lucie Žitňanské při projednávání zákona v NR SR
  • Vystoupení Magdy Vášáryové při projednávání zákona v NR SR
  • Vystoupení Bély Bugára při projednávání zákona v NR SR