Slovensko otevřelo kvůli krizi druhý pilíř důchodového zabezpečení

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Slovenská Národní rada schválila zákon, který dočasně znovuotevírá druhý pilíř důchodového pojištění. V něm si někteří Slováci ukládají část svého důchodového pojištění v tzv. důchodových správcovských společnostech (DSS).

Právě na tyto fondy dopadla ekonomická krize, která způsobila, že někteří uživatelé systému nejenže nenaspořili na svůj budoucí důchod, ale dokonce mají nyní na účtech méně, než si na ně uložili. Nyní mají Slováci možnost rozhodnout se, zda budou pokračovat ve stávajícím způsobu spoření, zda vstoupí do II. pilíře, nebo z něho vystoupí. Čas na to mají od listopadu do konce června 2009.

DSS tento zákon kritizovaly, proti se postavila i slovenská opozice. Bývalý ministr financí Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) k tomu řekl: „Považujeme to za velmi škodlivý zákon, jehož účelem je vyhnat lidi z druhého pilíře. Vláda straší lidi a lže.“

V DSS nyní spoří asi 1,5 milionu Slováků, uložili si tam polovinu svých důchodových odvodů, tj. asi 60 miliard slovenských korun. Druhou polovinu povinně odvádějí do veřejnoprávní Sociální pojišťovny, která ale od zavedení tohoto systému začala mít problémy s nedostatkem financí na naplňování svých úkolů.

Při posledním krátkodobém otevření druhého pilíře od ledna do června tohoto roku vstoupilo do DSS asi 20 tisíc Slováků, ale pětkrát víc jich odešlo.

Zdroje[editovat]

  • Druhý pilier sa opäť otvorí, na 7,5 mesiaca. SME [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [1]. (slovensky)