Slovensko si připomíná 15 let od vzniku nezávislého státu

Z Wikizpráv

Úterý

Slovenský státní znak

Před patnácti lety se definitivně rozpadlo Československo. Zatímco pro Čechy se 1. leden 1993 stal „Dnem obnovení samostatného českého státu“, pro Slováky měl větší význam. Stal se pro ně dnem, kdy vzniklo poprvé nezávislé a demokratické Slovensko.

Za prvních patnáct let existence nezávislého slovenského státu se sice objevily problémy s ekonomickou transformací a budováním demokratické společnosti (hlavně v období vlády premiéra Vladimíra Mečiara) zavádění nové měny a budování vlastní zahraniční politiky také nebylo jednoduché. Polovinu 90. let poznamenaly různé skandály. Výměna politické reprezentace ke konci 90. let však vedla k změnám přinejmenším v zahraničí označovaných jako pozitivní. Hospodářský růst zemi pomohl vymanit se z obrazu zaostalého východoevropského státu; aby se však mohl uskutečnit, bylo nutné aby proběhly důležité hospodářské reformy, mnohdy bolestné. Dnes je tak na Slovenskou republiku poukazováno jako na zemi, která může být pro ostatní příkladem.

Ne všechny problémy se ale podařilo dořešit. Východní kraje se stále v mnohém nemohou měřit s bohatším západem státu, elektrárna Gabčíkovo je stále příčinou mezinárodního sporu a na jihu země se čas od času objeví jisté neshody s velkou maďarskou menšinou.

Zdroje[editovat]

  • HLAVÁČ, Michal. Slovenskú politiku poznačili najmä traja premiéri. Aktuálne.sk [online]. 2008-01-01 [cit. 2008-06-06]. Dostupné z: [1]. (slovensky)