Přeskočit na obsah

Slovensko v boji za neuznání Kosova podpořilo Srbsko

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Mapa zemí, které Kosovo uznaly (zeleně) a které tak učinit odmítají (červeně). Slovensko patří k těm červeným. V EU je tak v menšině.

Slovensko podpoří požadavek Srbska, ve kterém žádá OSN, aby prošetřilo u Mezinárodního soudního dvora legálnost nezávislého kosovského státu. Bratislava bude lobbovat v Bruselu to, aby se EU při hlasování o legálnosti této rezoluce zdržela.

Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš ve středu v New Yorku pro agenturu TA SR uvedl, že Slovensko, pokud by v hlasování bylo samo, přijalo návrh Srbska. Ten spočívá v tom, že Valné shromáždění přijme rezoluci, ve které by byl Mezinárodní soudní dvůr požádán o přezkoumání zákonnosti jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova, ke kterému došlo 17. února 2008.

„Věc se mezitím rozvíjí a hlasovat se bude až v říjnu. Ta rezoluce bude ještě tématem rozhovorů v rámci EU, ve které je většina zemí pro nezávislé Kosovo“, řekl Kubiš a dodal, že EU by se mohla hlasování jako celek zdržet.

Kubiš dále řekl: „My jsme ochotni vyslyšet takovou zprávu od našich srbských partnerů a hledáme jednotné stanovisko - tedy že se zdržíme v tomto hlasování“, dodal rovněž že toto závisí i na souhlasu Bělehradu.

Slovenská politická reprezentace již několik měsíců uznání Kosova odmítá a není sama - v EU podobné stanovisko drží například i Španělsko, či Rumunsko.

Zdroje

[editovat]
  • Slovačka podržava zahtev Srbije. Beta [online].  [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [1]. (srbsky)
  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Slovačka podržava zahtev Srbije na srbských Wikizprávách.