Přeskočit na obsah

Slovinsko se připravuje na předsednictví Evropské unie

Z Wikizpráv

Pondělí 31. prosince 2007

Předseda slovinské vlády Janez Janša, která bude předsedat EU v první polovině roku 2007

Již za několik hodin bude poprvé v historii EU tomuto celku předsedat postkomunistická země. A to konkrétně Slovinsko, které - spolu s dalšími státy někdejšího Východního bloku - vstoupilo v roce 2004 a jako první z nových členských zemí přijalo v lednu roku 2007 společnou měnu Euro.

Šestiměsíční předsednictví převezmou Slovinci od Portugalska a v červnu 2008 jej předají Francii. Slovinsko investovalo nemalé prostředky do přípravy, aby vše proběhlo hladce, nedaleko Ljubljany vyrostlo dokonce i nové kongresové centrum připravené pro jednání sedmadvacítky.

Hlavními cíli slovinského předsednictví bude nejen pomoci ratifikovat Lisabonskou smlouvu (nástupce neúspěšné tzv. Evropské ústavy), ale také pomoci v integraci dalších zemí bývalé Jugoslávie, které byly v 90. letech těžce zkoušené válečnými konflikty. Významný je i boj proti změnám klimatu, Slovinsko chce své partnery přesvědčit, aby se unie stala do roku 2012 hlavním světovým zastáncem snižování emisí a prosazování ekologických opatření.

Zdroje[editovat]