Přeskočit na obsah

Sněmovní evropský výbor podpořil prodloužení ochrany zvukových nahrávek

Z Wikizpráv
Nahrávky Oistracha a Konwitschného z doby vzniku této fotografie (1957) mohou být brzy znovu autorsky chráněné

Čtvrtek

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti podpořil záměr Evropské komise prodloužit autorskou ochranu zvukových nahrávek z 50 let od zveřejnění na 70 let. Počítá s ním návrh změny příslušné evropské směrnice.

Proti záměru prodloužit ochranu se postavila Česká pirátská strana. Upozornila na to, že i když je údajně cílem zajistit živobytí autorům a pro nakladatelství prostředky pro péči o mladé talenty, ve skutečnosti se podle ní prostředky rozpustí hlavně v zisku vydavatelských společností. Důvodová zpráva Evropské komise je podle „pirátů“ klamavá.

„Nevím, proč by se měli hudebníci dožívat toho, že se jejich dílo stane volným,“ zdůvodnila svůj pozitivní názor na úpravu poslankyně Ivana Weberová za ODS, která byla zpravodajkou výboru pro jednání o tomto dokumentu.

S prodloužením nesouhlasilo ani sdružení Wikimedia Česká republika, které v dopise členům výboru upozornilo na to, že prodloužení lhůty znemožní využívání nahrávek pro svobodnou tvorbu a vytvoří další bariéru pro kulturní výměnu.

I poslanec za Věci veřejné Viktor Paggio souhlasí, že když se skladba stane volnou, lze jí úpravami „oživit“ a nová úprava bude právě tomu bránit. Proto s návrhem nesouhlasil.

Evropská komise prodlužuje lhůtu kvůli tomu, aby přiblížila evropskou praxi autorským zákonitostem. Původně navrhovala dokonce prodloužení na 95 let. Česká republika se nejprve stavěla k tomuto záměru negativně, ale v březnu ministerstvo kultury svůj postoj přehodnotilo. Senátoři nicméně vládě prodloužení lhůty podpořit nedoporučili.

Úprava se netýká práv autorů nahraných skladeb, u nichž platí standardní lhůta do 70 let od úmrtí autorů, ale chrání práva nakladatelů a výkonných umělců-hudebníků.

Zdroje[editovat]

  • ČTK. Sněmovní výbor je pro prodloužení autorských práv k nahrávkám. Česká média [online]. 2011-05-26 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [1].