Sněmovna nakonec pustila rozpočet do druhého čtení podle vládního návrhu

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Vláda může počítat koruny, zná základní čísla pro rozpočet na příští rok

Navzdory včerejšímu sporu a zablokování jednání poslanecké sněmovny se povedlo poslancům vládních stran přijmout bez změny základní data státního rozpočtu na rok 2008 a poslat ho do druhého čtení ve sněmovních výborech. Pro hlasovalo právě 100 poslanců. Státní rozpočet bude mít podle původního návrhu výdaje ve výši 1,152 bilionu korun, příjmy 1,114 bilionu korun a schodek tedy 38,1 miliardy korun.[1]

Hlasování předcházel spor o interpretaci toho, jak se zachovat po včerejším patu. V něm se nepodařilo přijmout ani usnesení o přijetí návrhu v prvním čtení, ani o jeho vrácení vládě k přepracování. Zákon o státním rozpočtu není možné zcela zamítnout. Jak upozornil místopředseda ČSSD a zpravodaj tohoto návrhu Bohuslav Sobotka, legislativní odbor sněmovny se vyjádřil ve smyslu, že o nezměněném usnesení o přijetí v prvním čtení není možné hlasovat dvakrát. Koaliční poslanci naopak vyjádřili přesvědčení, že vzhledem k zvláštní povaze zákona o státním rozpočtu jsou možná jen dvě usnesení a nelze jedno z nich na základě politického názoru upřednostňovat. Zástupci koalice pak tento názor stvrdili i v hlasování.

Opozici se nepodařilo prosadit ani doprovodné usnesení, ve kterém požadovala, aby vláda doplnila analýzu možných dopadů ekonomické krize a aby byl projednávání rozpočtu přítomen šéf České národní banky.

Sobotka označil výsledek hlasování za první případ, kdy sněmovna porušila vlastní jednací řád. Ministr financí Miroslav Kalousek okomentoval přijetí vládního návrhu: „Ve sněmovně rozhoduje většina a většina rozhodla ve prospěch odpovědnosti proti těm, kteří si přáli nestabilitu a chaos.“

Původně měla sněmovna jednat od rána o nedůvěře Topolánkově vládě, ale na základě hlasování opozice podpořeného třemi nespokojenými poslanci zvolenými za ODS v čele s Vlastimilem Tlustým byl tento bod mimořádné 40. schůze sněmovny přerušen do ukončení projednávání rozpočtu 39. schůzí. Po přijetí tedy znovu následuje jednání o nedůvěře vládě.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • vem. Rozpočet po včerejších zmatcích těsně prošel. iDNES.cz [online]. 2008-10-22, rev. 2008-10-22 [cit. 2008-10-22]. Dostupné z: [2].
  1. PIRNEROVÁ, Helena. Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 38,1 miliardy korun. iDNES.cz [online]. 2008-09-22 [cit. 2008-10-22]. Dostupné z: [1].