Sněmovna poslala do senátu nový Občanský zákoník

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Ani tenhle mazlíček už podle nového občanského zákoníku nebude věc

Občanský zákoník, základní kodex českého občanského práva, by měl po půlstoletí přestat platit a měl by ho nahradit nový kodex. Návrh z dílny profesora Karla Eliáše a iniciovaný v počátcích ještě Otakarem Motejlem přinesl do sněmovny ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ve sněmovně pro něj bylo 90 poslanců (kromě koaličních také dva sociální demokrati – Stanislav Křeček záměrně a Miroslav Svoboda omylem), proti bylo 35 zákonodárců. Před tím ale pro návrh na zamítnutí zákona, navržený zástupcem KSČM zvedlo ruku celkem 61 hlasujících poslanců opozice.

Obří kodex o třech tisících paragrafů je vytvořený pro podmínky v demokratické společnosti. Dává mj. větší svobodu při dohadování smluvních vztahů. I v některých zvláštních jednotlivostech zavádí podstatné změny: Zvíře přestává být z právního hlediska věcí, zvyšuje se zodpovědnost dědice za děděné závazky, adoptovat bude možné i dospělého člověka. Zvýšit se má také odškodnění za ublížení na zdraví.

Dosavadní mnohokrát novelizovaný zákon č. 40/1964 Sb. pochází ještě z dob hluboké totality, a přestože se zejména po roce 1989 dost proměnil, celková logika zákona již současnosti nevyhovovala a pro nedostatečnost tak byl Občanský zákoník dlouhodobě kritizován.

Mezi potenciální slabiny nového zákoníku patří pomíjení institutu registrovaného partnerství a také přejímání některých termínů jako pacht, vypuditel nebo výprosa, které patřily do občanskoprávní praxe za první republiky, ale později vymizely a dnes nejsou běžnému člověku srozumitelné.

Ministr Pospíšil při poslední řeči před hlasováním přijímání nového občanského zákoníku označil za historický okamžik srovnatelný se schvalováním rakouského všeobecného občanského zákoníku z roku 1811 nebo tzv. Koldínovými městskými právy ze 16. století.

Pokud zákoník překoná ještě případný odpor v Senátu nebo u prezidenta republiky, měl by vstoupit v platnost v roce 2014.

Zdroje[editovat]

  • NĚMEC, Jan. Poslanci změní naše životy, schválili občanský zákoník. Aktuálně.cz [online]. 2011-11-09 [cit. 2011-11-11]. Dostupné z: [1].