Sněmovna reprezentantů odmítla opatření proti krizi

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pondělí

Newyorská burza reaguje na odmítnutí záchranného plánu pro americkou ekonomiku prudkým propadem

Ani delší čas určený na hlasování, zvláště proto, aby případně mohli jednotliví členové Sněmovny reprezentantů změnit názor, nepomohl k tomu, aby tato komora amerického Kongresu podpořila návrh prezidenta George Bushe na opatření proti hospodářské krizi. Americký trh už na první zprávy naznačující, že zastupitelé návrh nepodpoří, reagoval prudkým propadem. Americký burzovní index Dow Jones ztratil po hlasování 777 bodů - nejvíce v historii. Index Nasdaq se propadl o více než devět procent.

Návrh předpokládal vládní vydání zhruba 700 miliard dolarů, které měly sloužit k vyplacení riskantních úvěrů.

Když se navzdory počáteční skepsi pozitivně k návrhu vyjádřily špičky republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů, pozorovatelé předpokládali, že zákon touto komorou projde. Průběh hlasování jim ale nedal za pravdu. Porážku prezidentu Bushovi a jeho administrativě zařídili především jeho straničtí kolegové z republikánské strany, z nichž hlasovala pro návrh jen asi třetina. Demokraté naopak ze tří pětin navrhovaný zákon podpořili. Celkově bylo 205 hlasů pro, 228 proti.

Konzervativní republikáni především nepodporují nalévání velkých finančních prostředků do nemocných finančních institucí. Republikánský zastupitel za Texas John Culberson to komentoval slovy: „Tento návrh nám dává možnost vybrat si mezi zbankrotováním našich vnoučat a bankrotem pár těch velkých finančních institucí, co na Wall Street učinily špatná rozhodnutí.“

Bush, který dnes znovu vystoupil na podporu tohoto návrhu (a v této snaze ho podpořili čelní zastupitelé za obě strany), se zatím omezil na vzkaz vyřízený svým mluvčím, že je velmi zklamán.

Média se shodují, že pro prezidenta je to zdrcující porážka. První komentáře z táborů kandidátů na místo jeho nástupce se ostře odlišují. Demokrat Barack Obama předpokládá, že po dalších jednáních se přece jen podaří připravit balíček opatření na záchranu amerického hospodářství a apeloval na to, aby trh zůstal klidný.

John McCain zatím oficiální vyjádření - podobně jako Bush - nevydal, z jeho tábora ale pochází ostré odsouzení kroků Obamy a jeho týmu z pera McCainova ekonomického poradce Douglase Holtze-Eakina. Obvinil Obamu, že se místo posouzení návrhu a jeho jednoznačné podpory nebo odmítnutí věnoval útokům na oponenty a zakončuje, že „Zákon neuspěl, protože Barack Obama a demokrati upřednostnili politiku před zemí.“

Náznaky toho, jaké bude rozhodnutí amerických zákonodárců, ovlivnily už před uzavřením i evropské burzy, které zaznamenaly zhruba pětiprocentní ztráty.

Zdroje[editovat]

  • U.S. lawmakers reject bailout plan. CNN [online]. 2008-09-29, rev. 2008-09-29 [cit. 2008-09-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • stf, ven. Sněmovna reprezentantů odmítla plán na záchranu americké ekonomiky. iDNES.cz [online]. 2008-09-29. Dostupné z: [2].
  • SCHOR, Elana. Bail-out reaction from Obama & McCain. Manchester Guardian [online]. 2008-09-29. Dostupné z: [3]. (anglicky)