Přeskočit na obsah

Sněmovna schválila úsporná opatření v sociální oblasti

Z Wikizpráv

Úterý

Ministr práce Jaromír Drábek

Vládní koalice prosadila ve sněmovně novely zákonů, které v souvislosti s úspornými opatřeními na příští rok předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Jednání trvalo pouze odpoledne a večer, protože vláda zákony nechala projednat změny ve stavu legislativní nouze. Ke zkrácení procedury přispělo také rozhodnutí sněmovny neotevřít všeobecnou rozpravu. Pro návrh hlasovalo 108 poslanců, proti bylo poslanců 47. Opozice už avizovala, že se proti rozhodnutí sněmovny postaví v Senátu.

Zákon prošel jen s drobnými úpravami. Na poslední chvíli se podařilo dohodnout financování odkladu zrušení sociálních příplatků pro část sociálně nejslabších rodin, v nichž je některé z dětí nebo některý z rodičů zdravotně postižen. Koalice tak částečně vyšla vstříc Národní radě osob se zdravotním postižením (NRZP), která před tím neuspěla s návrhy na změny u sociálního výboru sněmovny. Podobně byly odmítnuty i návrhy odborů předložené na jednání výboru.

Předseda NRZP Václav Krása před jednáním předal předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové petici, pod kterou připojilo podpis dvacet tisíc občanů a která také požadovala přehodnocení záměru vlády zrušit sociální příplatek u rodin, které pečují o osobu s těžkým zdravotním postižením.

Opozice kritizovala zejména zrušení sociálního příspěvku, porodného i zákroky v oblasti nemocenské a podpory v nezaměstnanosti, v obecné rovině ignorování názoru odborů, oslabování hospodářského růstu a zvyšování sociálního napětí. Ministr Drábek označil způsob krácení sociálních dávek za sociálně citlivý.

Vášnivý odpor předsedy poslaneckého klubu ČSSD Bohuslava Sobotky a místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka vyvolalo rozhodnutí zrušit všeobecnou rozpravu. Pravice se tak snažila zabránit opozičním obstrukcím. Zaorálek se Sobotkou koalici vytkli, že znemožnili diskusi na půdě parlamentu, která je k demokratické diskusi určená. Diskusi tak levice hodlá vést na půdě Senátu, kde má od nedávných voleb většinu.

Sociální demokraté také chtějí požádat ústavní soud, aby posoudil jak znění zákona, tak proceduru jeho přijetí.

Zdroje

[editovat]
  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle přímého přenosu ze sněmovny, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • Vládní balíček úsporných zákonů sociální výbor schválil. Parlamentní listy [online]. 2010-11-02 [cit. 2010-11-02]. Dostupné z: [1].
  • Petici proti zrušení sociálního příplatku podepsalo 20 000 lidí. Deník veřejné správy [online].  [cit. 2010-11-02]. Dostupné z: [2].
  • Stenoprotokol 8. schůze PSP PČR