Přeskočit na obsah

Sotheby's uspořádali nejúspěšnější aukci latinskoamerického umění

Z Wikizpráv
Boterova socha Muž na koni se prodala za 1,2 milionu dolarů

Čtvrtek

Newyorská aukce latinskoamerického výtvarného umění přinesla prodejcům v aukční síni Sotheby's 21,7 milionu dolarů (380 milionů korun) za 56 různých děl. Podle toho šlo o nejúspěšnější aukci podobného typu v historii. Nejvýše se na úspěchu podílel obraz Rodina žijícího kolumbijského výtvarníka Fernanda Botera, oceněný kupcem na 1,4 milionu dolarů (skoro 25 milionů korun), za 1,2 milionu dolarů (více než 20 milionů korun) se prodal jeden z portrétů legendární Fridy Kahlo (1907-1954).

Za podobnou cenu se prodalo i další z Boterových děl, socha Jezdce na koni, a celkem se 17 jeho děl z jediné výstavy prodalo za 7,5 milionu dolarů.

„Jsme nadšení, že jsme dosáhli největší sumy na večeru latinskoamerického umění, kterým jsme překonali vlastní výsledek z roku 2008,“ pochvalovala si umělecká ředitelka Sotheby's Carmen Melianová.

V krátkosti ale může být výsledek večera Sotheby's vyrovnán, protože konkurenční aukční síň Christies chystá na čtvrtek a pátek další, tentokrát dvoudenní aukci latinskoamerického umění. Celkem je v její nabídce na 300 děl, včetně dalšího Boterova výtvoru, Kolumbijské krajiny z roku 1986.

Botero se narodil před 79 lety v Medellínu a bývá řazen k zástupcům neofigurativního umění. Jeho styl je ovlivněn barokním uměním, zobrazené osoby mívají výrazně plnoštíhlé tvary. V letech 2004-2005 se proslavil sérií pláten zobrazujících mučené vězně ve věznici Abú Ghrajb.

Zdroje[editovat]

  • Botero beats out Frida at New York art auction. AFP by Google [online]. 2011-05-26 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)