Současné teplé počasí může zlomit teplotní rekord

Z Wikizpráv

Pátek

Přestože většina stromů a keřů zatím kvést nezačala, neboť měsíc květen máme zatím před sebou, několik posledních dní nabídlo počasí téměř letní podoby

Teplotní rekord pro první dny dubna 2008 může padnout. A to díky teplému počasí, které v poslední době přišlo do České republiky. Pro 3. duben nejvyšší naměřená hodnota činí 22,8 °C a naměřili ji v roce 1953[1]. Meteorologové mluví o teplé vlně typické pro první polovinu května, nicméně obyvatelé větších měst jsou spokojeni vzhledem k tomu, že počasí v nedávno skončeném měsíci březnu bylo teplotně nepříliš příznivé.

Změna teplotních rekordů je v poslední době běžná hlavně u nejvyšších teplot. Za měsíc duben můžeme z poslední doby zaznamenat nejvíce nových záznamů hlavně z přelomu 80. a 90. let dvacátého století, nových hodnot ale také přibývá i v jiných měsících a to hlavně v posledních několika letech (tj. po roce 2000). Jako hlavní důvod by bylo možné uvést globální změnu klimatu, která se zvýšením průměrných teplot počítá.

Teplotní minimum pro dnešní den činí -8° C a naměřili jej v roce 1900. Současný výhled na několik týdnů dopředu však s přívalem takto chladného vzduchu do oblasti Česka nepočítá, poklesu o několik málo stupňů se však dočkáme během několika dní.

Zdroje[editovat]

  1. Tabulky na chmi.cz