Soubor Alvina Aileyho stvrdil podpisem své působiště v New Yorku

Z Wikizpráv

Úterý

Aileyho soubor tančí legendární Revelations v Miami

Hlavním sídlem pro Americké taneční divadlo Alvina Aileyho, jeden z nejslavnějších amerických tanečních souborů, bude i nadále New York City Center (NYCC). Prezidentka centra Arlene Shulerová potvrdila, že se s vedením souboru dohodla na smlouvě, která na 10 let z Aileyho tanečníků udělá na deset let oficiální hlavní taneční company střediska. Za to mu středisko bude přispívat na tvorbu nových choreografií.

„To (tato podpora) je velmi významná pro taneční komunitu. Je zvláště významná pro Roberta Battla“, řekla výkonná ředitelka nadace Alvin Ailey Dance Foundation Sharon Gerstenová Luckmanová. Zmínila tím jméno nového uměleckého šéfa Aileyho souboru, který nastoupil v červenci.

NYCC tím zabránil dalšímu exodu tanečních souborů ze svých scén. V červenci ho opustila po 34 letech Paul Taylor Dance Company, která se stěhuje do Lincolnova střediska.

V každém z deseti následujících roků čeká Aileyho soubor pětitýdenní sezóna na půdě NYCC. Americké taneční divadlo Alvina Aileyho působí v NYCC od roku 1971, ale nikdy neměl podobnou pevnou dohodu. Naopak dlouhodobé smluvní závazky ho nutí vystupovat pravidelně v Kennedyho středisku a v kulturních centrech v Miami a Atlantě, smlouva s NYCC proto nemohla být exkluzivní.

Americké taneční divadlo Alvina Aileyho nese své jméno po svém zakladateli Alvinu Aileymu, který ho založil v roce 1958 a uvedl s ním své nejslavnější choreografie, včetně legendárních Revelations z roku 1960. Soubor dokázal americké i světové veřejnosti, že ani v oblasti moderního tance neexistují omezení, která by bránila v úspěchu černošským umělcům. Po Aileyho smrti v roce 1989 vedla soubor Judith Jamisonová, která ve své spolupráci pokračuje i po nástupu Roberta Battla.

Zdroje[editovat]

  • CATTON, Pia. 10-Year Deal Links Ailey, City Center. Wall Street Journal [online]. 2011-09-27 [cit. 2011-09-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)