Soud řekl obyvatelkám Lesbu: Slovo lesbičky je v pořádku

Z Wikizpráv

Středa

Básnířka Sapfó může za to, že se homosexuálkám říká lesbičky

"Nejsi z Lesbu, nejsi lesba," s takovým heslem vyrazili tři obyvatelé řeckého ostrova Lesbos v čele s vydavatelem Dimitrisem Lambrouem do boje za zákaz používání běžného označení pro ženy s homosexuální orientací. Soud v Aténách ale jejich výzvu nevyslyšel. Usoudil, že slovo se nevztahuje k obyvatelům ostrova, ale k určitým lidem žijícím na celém světě, a tak není možné ho omezovat.

Za směšnou označil po vynesení rozsudku žalobu advokát Řecké unie gayů a lesb Vassilis Chirdaris. "Soud v Aténách nemůže nakázat lidem na celém světě, aby přestali užívat toto slovo."

Návrh žalobců, kteří musí uhradit soudní výlohy ve výši 230 eur (zhruba 5000 korun), měl praktický základ. Na ostrov, na kterém působila legendární antická básnířka Sapfó oslavující ve svých verších lásku mezi ženami, se totiž každoročně sjíždějí homosexuálové z celého světa. Láká je především město Eressos, kde se Sapfó narodila. Kromě toho se odvolávali na to, že spojení obyvatel ostrova s touto sexuální orientací neprospívá image ostrova a kazí sociální postavení ostrovanů.

Zdroje[editovat]

  • Grečeskij sud ně udovletvoril žitělej ostrova Lesbos, obižennych lesbijankami. Newsru.com [online]. 2008-07-23 [cit. 2008-07-24]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Lesbos locals lose lesbian appeal. BBC [online]. 2008-07-22 [cit. 2008-07-24]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • FLYNN, Daniel. Greek court rules lesbians are not just from Lesbos. Reuters [online]. 2008-07-22 [cit. 2008-07-24]. Dostupné z: [3]. (anglicky)