Přeskočit na obsah

Soud pro válečné zločiny v Haagu osvobodil velitele UÇK

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Z budovy (ICTY) v Haagu odešel dnes velitel UÇK Ramush Hardinaj jako svobodný člověk

Pro nedostatek důkazů osvobodil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Ramushe Hardinaje. Verdikt okamžitě vzbudil ostré reakce v Srbsku a podle pozorovatelů může mít vážné následky na další vývoj země.

Hardinaj působil v letech 2004-2005 jako předseda kosovské vlády, před tím byl velitelem UÇK. Žaloba ho vinila z odpovědnosti za 37 činů včetně vražd, znásilňování a dalších případů nelidského zacházení s civilisty.

Soud všechna obvinění zrušil, protože pro ně nenašel dostatek usvědčujících důkazů. Předseda tribunálu Alphons Orie ale přiznal, že proces probíhal v atmosféře ovlivňování svědků, z nichž mnozí ze strachu nechtěli vypovídat. Na nátlaku měli podle vyšetřovatelů působících v Kosovu i v Haagu podíl i OSN a západoevropské vlády.[1] Osvobozen byl i další obviněný, velitel jednotek Černých orlů Idriz Balaj. Pouze Hardinajův strýc Lahi Brahimaj byl uznán vinným ve dvou bodech obžaloby a odsouzen k šesti letům vězení.[2]

Proti verdiktu se postavili oficiální činitelé v Srbsku. Odstupující premiér Vojislav Koštunica řekl: "Dnešní temné rozhodnutí haagského tribunálu ukazuje, že účelem tohoto soudu není spravedlnost. Je to nový, velký zločin na vrcholku Hardinajových zločinů." Předpokládá se, že rozhodnutí soudu posílí radikální nacionalistické síly v Srbsku před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami, hrozit mohou i protesty a násilnosti, zvláště v oblastech Kosova se srbskou většinou. Srbsko nejspíš omezí vydávání vlastních občanů obžalovaných ICTY z válečných zločinů, což je ale podmínka pro vstup země do Evropské unie.[3]

V Kosovu verdikt spustil oslavy. Zástupci UÇK ho přivítali s tím, že potvrdil, že jejich boj byl spravedlivý a v souladu s mezinárodními normami. V rozsudku se ale výslovně uvádí, že u sedmi žalovaných skutků bylo bez pochyb prokázáno, že je spáchali příslušníci UÇK.[4] Pro mnohé kosovské Albánce je Hardinaj hrdinou.

Reference

[editovat]
  1. New York Times - en
  2. Zpráva ČTK
  3. Zpráva Reuters - en
  4. Zpráva iHNed