Přeskočit na obsah

Soud umožnil účast v letošních volbách desítkám tisíc Australanů navíc

Z Wikizpráv

Pátek

První soudní síň Nejvyššího soudu v Austrálii, kde proběhlo slyšení o volebním zákonu

Po neobvykle krátkém jednání označil australský soud za neplatnou změnu zákona, která zkracovala lhůty pro zapsání voličů do voličských seznamů. Díky tomu se bude moci zapsat do voličských seznamů na sto tisíc dalších Australanů. Vzhledem k tomu, že výsledek srpnových voleb má být podle průzkumů velmi těsný, může mít rozhodnutí zásadní význam.

Na soud se obrátili dva právníci z občanské iniciativy GetUp!, která podala žalobu na Australskou volební komisi. Tu u soudu zastupoval generální prokurátor pro Západní Austrálii. Spor se vedl o změnu prosazenou ve volebním zákoně minulou vládou liberálního premiéra Johna Howarda. Díky ní byly zavedeny krátké lhůty na zapsání do voličského seznamu – pouze tři dny na změnu adresy a maximálně do osmé hodiny večerní v den vyhlášení voleb pro zcela nové voliče. Do té doby platily lhůty v délce sedm dní.

Šéf iniciativy Simon Sheikh byl výsledkem jednání nadšen a označil ho za historický den pro demokracii. Spor zahájili právníci a členové GetUp! Shannen Roweová a Douglas Thompson, kteří se nestačili včas zapsat na voličské seznamy. Na případu na jejich straně pracovalo pro bono kolem 20 právníků.

Podle politologa Waynea Erringtona na rozhodnutí vydělají spíš labouristé, jelikož z odhadovaných 100 000 Australanů, kterých se rozhodnutí týká, je většina mladého věku.

Australská strana práce vládne v Austrálii od 2007, v letošním roce se do jejího čela postavila a premiérkou se stala Julia Gillardová. Hlavním oponentem jí ve volbách bude liberálně-nacionalistická koalice s lídrem Tonym Abbottem.

Zdroje

[editovat]
  • VASEK, Lanai. High Court decision could change election result. The Australian [online]. 2010-08-06 [cit. 2010-08-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)