Přeskočit na obsah

Soud vynesl tvrdé tresty v tzv. kuřimské kauze

Z Wikizpráv

Pátek

Malebná Kuřim byla vyrušena ze svého klidu aférou Maurerových a Škrlových

Všech šest obviněných odsoudil brněnský soud za omezování osobní svobody a týrání v prvním rozsudku, který se týká tzv. kuřimské kauzy. Vynesl tresty odnětí svobody od pěti do deseti let. Obvinění si vzali lhůtu na rozmyšlenou a zvažují odvolání.

Matka týraných dětí Klára Maurerová byla odsouzena na devět let, její sestra, která ji měla k činům navádět, dostala ještě o rok delší trest. Sedmileté tresty si od soudu odnesli Jan Škrla a Hana Bašová, pětiletý Jan Turek. Také čtyřiatřicetiletá Barbora Škrlová, jejíž cizí identity, vydávání se za třináctiletou Aničku a útěk do Dánska byly nejpodivnějšími příběhy celé aféry, byla odsouzena k pětiletému vězení.

Oba týraní chlapci dostali přiznané odškodnění ve výši 240 tisíc, respektive 320 tisíc korun.

Soudce Pavel Götz jasně řekl: „Všichni jsou vinni, že v přesně nezjištěné době na různých místech v Brně, Kuřimi a Veverské Bítýšce po předchozí domluvě, s cílem vytvořit člověka se zlomenou vůlí, Ondřeje a Jakuba opakovaně nepřiměřeně psychicky a fyzicky týrali, drželi v uzavřených místnostech.“

Aféra vypukla před rokem a půl, když policie objevila týraného Ondru na chatě odsouzených ve Veverské Bitýšce. Od té doby vzbudila velký ohlas celou řadou podivných souvislostí.

V prvních komentářích médií (např. od Jiřího X. Doležala) se objevuje určité zklamání z toho, že se nepodařilo také odhalit motivaci všech událostí.[1]

Soudce Götz zdůraznil, že důkazy neodhalily motivy jednání, je ale možné, že se týkaly sektářství. „Nelze ale pominout, že šlo o naprosto bezprecedentní, promyšlený až likvidační postup vůči chlapcům. Zneužili ideálů skautingu, náboženských ideálů, víry v Boha a podobně,“ přiblížil společenskou nebezpečnost.

Zdroje

[editovat]
  • VIDEO: Za týrání chlapců v Kuřimi dostala matka devět a teta deset let. Novinky.cz [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [2].
  • KOMÁRKOVÁ, Pavla. Tresty za Kuřim: teta Kateřina dostala 10 let, matka o rok méně. iDNES.cz [online]. 2008-10-24. Dostupné z: [3].
  1. DOLEŽAL, J. X.. Deset let za Kuřim. iDNES.cz [online]. 2008-10-24 [cit. 2008-10-24]. Dostupné z: [1].