Soukalová stříbrná v hromadném startu

Z Wikizpráv

Pondělí

Gabriela Soukalová (archivní foto)

Gabriela Soukalová se dočkala a po dvou bramborách v Soči má konečně stříbro. Závod s hromadným startem na 12,5 km vyhrála Běloruska Darja Domračevová a jako třetí se umístila Tiril Eckohoffová z Norska. Druhá z českých reprezentantek, Veronika Vítková, podala taktéž perfektní výkon a dorazila do cíle jako devátá.

Jako první se vedení ujala Ruska Olga Viluchinová. Ranní mlha a odpolední mrholení způsobily, že jinak skvělá biatlonistka pro sjezdy, norská favoritka Tora Bergerová, na měkčí trati upadla. Na první časomíře byla Soukalová jako sedmá, Vítková desátá. Norka projela poslední.

Střelbu zahájila většina závodnic společně a Češky byly bezchybné. Na mezičase se Soukalová vypracovala na třetí místo, Vítková byla jedenáctá. Při sjezdu v dalším kole se pádu nevyhla Olga Zajcevová a pustila tak Soukalovou na druhé místo za Domračevovou.

Na střelnici opět naše reprezentantky nechybovaly, Soukalová odjížděla stále druhá. Vítková měla ztrátu půl minuty a vyrazila jako dvanáctá. Nechybovala ani Domračevová a na druhou Soukalovou už měla náskok devatenáct sekund.

Na třetí střelnici zase žádná z Češek nechybovala a Vítková se díky rychlé střelbě posunula zpět do první desítky. Domračevová zvýšila náskok na 21 sekund.

Poslední střelbu Soukalová zvládla s jednou chybou a musela tak běžet stejně jako jednou chybující Domračevová trestné kolo. Na její pozici tak útočily Norka Eckhoffová s Němkou Sachenbacherovou-Stehleovou. Druhou příčku se jí ale podařilo obhájit a do Česka tak míří pátá letošní česká olympijská medaile, z nich třetí biatlonová.

„Před poslední střelbou jsem měla strach, jestli dám dvojku a budu zase čtvrtá. Ale snažila jsem se soustředit a říkala jsem si, že to musím dát a hotovo,“ popisovala České televizi napínavý závěr šťastná Soukalová.

Domračevová, která jako druhá po Němce Kati Wilhelmové a první v rámci jediných Her získala tři olympijská zlata, si vítězství užila: „Možná je to divné, ale nemám pocit, jako bych dosáhla něčeho mimořádného. Jen jsem si to chtěla užít a s úsměvem si zajet svůj závod. Ale určitě, je to úžasné,“

Vítkovou zklamal běh[editovat]

Vítková nebyla z devátého místa zklamaná, ale přiznala, že běh jí dělal na rozdíl od střelby potíže: „Po běžecké stránce to nebylo ono. Od třetího kola jsem se dost trápila, ale prostě ta nadmořská výška není úplně pro mě,“ uvedla. „Trošku jsem se obávala poslední střelby, jestli to zvládnu, ale byly z toho opět čtyři nuly, opět desítka,“ dodala spokojeně.

Vítková, která zatím jediná z elitního kvarteta nemá medaili, může zabodovat ve středu ve smíšené štafetě. V ní získala bronz na loňském mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. V Soči přitom patří česká čtveřice na této trati mezi favority.

Zdroje[editovat]

  • TOMEK, Jakub. Soukalová se dočkala, urvala stříbro v hromadném startu. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-17 [cit. 2014-02-18]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]