Spojené státy zasáhla epidemie listeriózy

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Melouny cantaloupe, zdroj nákazy

Už nejméně 72 onemocnění a 16 úmrtí způsobila v 18 státech USA epidemie listeriózy. Vzhledem k inkubační době nemoci je pravděpodobné, že se ještě objeví množství dalších případů.

Místem, ze kterého se bakterie listérie rozšířily, je pravděpodobně farma Jensen Farms v Coloradu. Ta dodává ovoce do poloviny USA. Konkrétním zdrojem nákazy byly pravděpodobně melouny cantaloupe pěstované na farmě, zamořit se ale mohlo i jiné ovoce. Farma varuje, že její zboží se přeprodává dalším a dalším dodavatelům, takže ho není možné dohledat.

Inkubační doba je měsíc nebo i déle, listérie přežívají v ovoci až dva týdny. Komisařka Úřadu pro potraviny a léky (FDA) Margaret Hamburgová se domnívá, že v říjnu budou hlášené další nové případy.

Firma v inkriminovaném období vypravila na 300 tisíc balení melounů, což může představovat až 4,5 milionu kusů ovoce.

Úřady konstatovaly, že jde o první podobný případ, protože obvykle se listérie nachází v mase nebo mléčných výrobcích. Podle počtu nakažených a úmrtí jde o největší podobnou epidemii ve Spojených státech za poslední desetiletí.

Zdroje[editovat]

  • Listeria outbreak expected to cause more deaths across US in coming weeks. The Guardian [online]. 2011-09-29 [cit. 2011-09-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)