Spoluzakladatel Google si předplatil cestu do vesmíru

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Sergey Brin před třemi lety. Za tři roky už možná poletí do vesmíru

Pět milionů dolarů převedl 34letý americký podnikatel ruského původu Sergey Brin na účet společnosti Space Adventures, aby si zajistil místo v letu k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2011. Brin s Larrym Pagem založil server Google. Je díky tomu 26. nejbohatším člověkem na světě.[1]

Brin ve svém prohlášení uvedl: "Jsem velký fanoušek zkoumání vesmíru a hledám možnost jak se dostat do vesmíru. Space Adventure pomohl otevřít vesmír soukromým osobám a tím připravil cestu pro individuální vesmírný průmysl."

Společnost Space Adventures předpokládá, že celková cena letu, kterou bude po Brinovi požadovat, dosáhne 35 milionů dolarů.

Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Anatolij Germinov ale prohlásil, že o Brinově záměru nic neví.

Brin je syn pracovnice NASA a matematika, který prý chtěl být astronomem. Svého obchodního společníka přesvědčil k tomu, aby Google vyhlásila cenu Google Lunar X Prize, která zaručí 30 milionů dolarů soukromé společnosti, jež dokáže přistát s automaticky řízenou lodí na Měsíci.

Běžní uživatelé Google mají ze zájmu Brina a Page o vesmír také užitek - díky někdejší koupi malé společnosti v oboru, nazvané Keyhole, funguje nyní úspěšný projekt Google Earth. Investoři Googlu, jehož akcie se od roku 2004 obchodují na burze, ale Brinův kosmický plán nevidí tak nadšeně a výkonný ředitel společnosti Eric Schmidt je už musel uklidňovat, že pro Brina nepředstavuje jeho cesta nadměrné riziko.

Zdroje[editovat]

  • Osnovatěl' Google zabroniroval mesto na MKS. BBC Russian [online]. 2008-06-12 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • SAID, Carolyn. Google's Brin signs up to be space tourist. San Francisco Chronicle [online]. 2008-06-12 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  1. The World's Billionaires : #26 Sergey Brin. Forbes [online]. 2007-08-03 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)