Přeskočit na obsah

Srbové chytili Mladiće, půjde před tribunál v Haagu

Z Wikizpráv
Mladić v roce 1992

Čtvrtek

Bývalý generál armády bosenských Srbů Ratko Mladić obviňovaný ze zločinů proti lidskosti za občanské války v bývalé Jugoslávii byl po patnácti letech skrývání zadržen v Srbsku. Podle médií ho zvláštní jednotky zadržely v obci Lazarevo 80 kilometrů od Bělehradu. K operaci mělo vést anonymní udání.

Mladić by měl být vydán před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční politiku Catherine Ashtonová již naléhala na to, aby k vydání došlo co nejrychleji, podle srbské strany ale je třeba splnit řadu formalit včetně Mladićova výslechu, sdělení obvinění a musí také být dán prostor pro vyřízení pravděpodobného odvolání Mladiće proti rozhodnutí o vydání.

Mladić je obviňován z rozhodujícího podílu na válečných zločinech v roce 1995 při obléhání bosenského Sarajeva a při tzv. Srebrenickém masakru, velel prý zabití zhruba osmi tisíc zajatců bosenské národnosti. Podle haagského tribunálu šlo genocidu.

Zadržení Mladiće a jeho předání do Haagu bylo jednou z klíčových podmínek, kterou muselo Srbsko splnit před případným vstupem do EU.

Zdroje[editovat]

  • Srbové po 15 letech zatkli generála Mladiče, udal ho anonym. iDNES.cz [online]. 2011-05-26 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [1].