Přeskočit na obsah

Srbové zaútočili na vojáky NATO v Kosovské Mitrovici

Z Wikizpráv

Pondělí

Srbové zaútočili střelnými zbraněmi, kameny, klacky a podomácku vyrobenými výbušninami na vojáky NATO v Kosovské Mitrovici. Stalo se tak poté, co vojáci NATO a policisté OSN zatkli Srby, kteří od pátku násilně drželi budovu soudu OSN. V reakci na incident OSN preventivně stáhla své policisty. Jde o největší incident od vyhlášení nezávislosti Kosova.

Srbové se budovy soudu zmocnili v pátek. Požadovali převzetí kontroly nad policií a justicí v srbských oblastech Kosova. Dnes ráno proti nim zasáhlo na 500 ukrajinských policistů ve spolupráci s mírovými jednotkami NATO. Policisté zatkli 53 Srbů a chtěli je převézt do věznice v Prištině. Následně byla policejní auta napadena davem Srbů, kteří na ně házeli kameny a podomácku vyrobené bomby. Vozidla byla zapálena a přibližně polovinu zadržených se davu podařilo osvobodit. Zraněno bylo na 70 srbských civilistů, 63 policistů OSN a nejméně 20 vojáků sil KFOR. Mezi zraněnými policisty jsou Poláci a Ukrajinci, zranění vojáci jsou Francouzi. Češi v této oblasti nepůsobí.

Po nepokojích nařídila OSN svým policistům stáhnout se z města a přenechala kontrolu nad situací jednotkám KFOR. Tyto jednotky mají také nyní pod kontrolou budovu soudu. Mluvčí NATO James Appathurai řekl, že jednotky „svou pevnou odpovědí zajistily klidné prostředí“. Srbský prezident Boris Tadić obvinil mezinárodní jednotky v Kosovu z použití přílišné síly a varoval před eskalací násilí v celé provincii.[1][2]

Zdroje[editovat]

  1. Zpráva Idnes
  2. Zpráva BBC (anglicky)