Stát nabídl k prodeji hrob s ostatky plzeňského primátora

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústřední hřbitov v Plzni

Pondělí

Hrob, ve kterém je pohřben plzeňský politik Stanislav Loukota, byl na prodej. Informace o možnosti koupit za sedm tisíc korun místo na Ústředním hřbitově i s primátorovými ostatky se objevila přímo na hrobu, a to podle běžné praxe zacházení s dědictvím propadlým státu. Město Plzeň se o této možnosti dozvědělo prakticky náhodou, ale nyní usiluje o získání hrobu do svého vlastnictví.

„Bylo pro mě velkým překvapením, že si vlastně kdokoliv může koupit hrob pana primátora Loukoty i s jeho ostatky. Okamžitě jsme zahájili jednání a jako město budeme usilovat o odkoupení hrobu,“ prohlásil současný primátor Plzně Pavel Rödl. Plzeň chce připojit místo posledního Loukotova odpočinku k dalším 38 čestným hrobům významných osobností města, o které pečuje.

Ekonom Stanislav Loukota byl primátorem Plzně v roce 1990 jako první nejvyšší představitel města zvolený po Sametové revoluci, funkci vykonával půl roku, než ho vystřídal lékař Zdeněk Mraček. Poté působil jako vysokoškolský pedagog. Zemřel v roce 2008.

Protože neměl žádné dědice, propadl veškerý jeho majetek státu jako tzv. odúmrť a začal ho spravovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten postupoval stejně jako v jiných podobných případech.

Zdroje[editovat]

  • VESELÁ, Dana. Hrob nabídli i s ostatky primátora. Plzeňský deník [online]. 2010-04-24 [cit. 2010-04-26]. Dostupné z: [1].