Přeskočit na obsah

Stávka proti prezidentovi Gbagbovi v Pobřeží slonoviny skončila nezdarem

Z Wikizpráv

Pondělí

Laurent Gbagbo

Většina zaměstnanců v hlavním městě Pobřeží slonoviny Abidžanu ignorovalo výzvu ke stávce, která měla donutit prezidenta Laurenta Gbagba vzdát se moci. Prezidentův politický odpůrce Alassane Ouattara vyzval k uspořádání pondělní generální stávky, aby zvýšeným tlakem donutil Gbagba respektovat výsledky voleb. Lídr opozice Alphonse Djedje-Mady tvrdí, že opozice nemůže dovolit Gbagbovi, aby ukradl její vítězství.

Obchody ale zůstaly v Abidžanu otevřené a pouliční trhy byly stejně živé jako obvykle. Někteří z pracujících přiznali, že si nemohou dovolit vynechat den v práci.

Ouattara zůstává v hotelu v Abidžanu, kde ho chrání mírové jednotky Organizace spojených národů a bývalí povstalečtí bojovníci.

Jak Gbagbo, tak Ouattara se prohlásili vítězi listopadových prezidentských voleb. Mezinárodní společenství uznalo za vítěze Ouattaru a západoafrický blok ECOWAS hrozí, že donutí Gbagba k odchodu.

Gbagbo v neděli promluvil pro francouzský deník Le Figaro. Prohlásil, že jakýkoli pokus odstavit ho od moci může vést k válce v Západní Africe. Podle svých slov sice vnímá hrozbu ECOWAS jako vážnou, ale podřídit se jí nehodlá. Za původce plánu na své odstranění z funkce označil Francii a Spojené státy americké.

V úterý navštíví Abidžan tři západoafričtí prezidenti, aby se pokusili Gbagba přimět k rezignaci. Prezidenti Beninu, Sierry Leone a Kapverd pravděpodobně nabídnou Gbagbovi politický azyl. Pokud odmítne odstoupit, západoafrická unie hodlá podniknout další kroky včetně užití „legitimní síly“, aby prosadila výsledky voleb, které proběhly pod dohledem OSN.

V povolebních násilnostech zahynulo podle OSN více než 170 lidí. Tábor Gbagbových příznivců ale odmítá, že by porušoval lidská práva a že by zneužíval sílu proti svým oponentům. Ministr vnitra Emile Guirieoulou kritizoval, že kancelář OSN v Ženevě informuje členské země o situaci v zemi stranicky. Podle něj přiznává větší váhu obviněním jedné strany bez jakéhokoli vyšetřování, aniž by brala v potaz údaje od vlády.

Osm let po občanské válce, která rozdělila Pobřeží slonoviny mezi oblasti kontrolované vládou a povstalci, měly listopadové prezidentské volby situaci v zemi uklidnit. Volební komise vyhlásila vítězem Ouattaru, který podle ní získal 54 procent hlasů. Ústavní soud, který vede Gbagbův spojenec, ale anuloval platnost desetiny hlasů, které byly podle něho zfalšované, a vyhlásil vítězem Gbagba.

Zdroje[editovat]