Přeskočit na obsah

Střelba na německé škole, celkem 16 mrtvých

Z Wikizpráv

Středa

Winnenden

Sedmnáctiletý bývalý žák střední školy Albertville ve Winnendenu nedaleko německého Stuttgartu Tim Kretschmer zde dnes po půl desáté dopoledne zavraždil střelnou zbraní třináct lidí. Dvanáct z nich zemřelo ihned, jeden podlehl následkům zranění krátce poté v nemocnici. Deseti obětem bylo mezi 14 až 15 lety, zbylé tři jsou učitelé.

Při útěku vrah zabil dalšího člověka, zaměstnance místní kliniky. Policie útočníka nakonec zastřelila v 40 km vzdáleném Wendlingenu, ačkoliv není jasné, zda Kretschmer nespáchal sebevraždu. Posledními zabitými byli dva kolemjdoucí, kteří se připletli do přestřelky s policí. Lidé, kteří jeho útok přežili se zraněním, jsou nyní hospitalizováni. Dva policisté byli zraněni těžce, tři žáci jsou v kritickém stavu.

Kretschmer, který byl vášnivým hráčem počítačových her, hlavně s akční a střeleckou tématikou, byl oblečen do bojové kombinézy a na svůj čin se pečlivě připravil. Ukradl svému otci zbraň a velké množství nábojů, s kterými vyrazil do školy.

Spolková kancléřka Angela Mereklová atentát ostře odsoudila. „Je to den smutku pro celé Německo,“ prohlásila ve svém mimořádném projevu v médiích. Soustrast pozůstalým vyjádřil kromě ní i německý prezident Horst Köhler a předseda Evropské komise José Barroso.

Zdroje

[editovat]
  • Šílený střelec z německé školy zabil 16 lidí, sám je po smrti. ČT24 [online]. 2009-03-11, rev. 2009-03-11 [cit. 2009-03-11]. Dostupné z: [1].
  • POLOCHOVÁ, Iveta. Útočník z německé školy zabil šestnáct lidí. Nakonec zemřel i on. iDNES.cz [online]. 2009-03-11, rev. 2009-03-11 [cit. 2009-03-11]. Dostupné z: [2].