Staré zámecké schody opět v provozu

Z Wikizpráv

Středa

Nové odtokové žlaby na zámeckých schodech

V těchto dnech došlo ke znovuotevření Starých zámeckých schodů vedoucích z Klárova na Pražský hrad. Chodci se tak již nebudou muset tlačit skrz Svatováclavskou vinici, nebo klopýtat po kočičích hlavách v ulici Na Opyši.

Staré zámecké schody byly zřízeny na místě staré stezky vedoucí na hrad počátkem 17. století a následně několikrát přestavěny. Naposledy se tak stalo v letech 1970–1978. Hlavní vstup na Hrad ale tvořila vozová cesta v místech dnešní ulice Na Opyši.[1] Současná podoba se 121 schody pak pochází z let 1835 až 1937.[2] Schody jsou v posledních asi sto letech využívány jako spojení Malé strany a Hradu, konkrétně Klárova se Zlatou věží nedaleko Starého proboštství. Při výstupu či sestupu po Starých zámeckých schodech se mohli turisté i ostatní návštěvníci Hradu setkat s umělci a prodejci suvenýrů.

Archeologický výzkum v místech Starých zámeckých schodů

Na začátku tohoto léta přistoupila radnice Prahy 1 k celkové rekonstrukci, jejíž náklady se měly vyšplhat na 15 milionů korun.[2] V průběhu rekonstrukce bylo prováděno archeologické ohledání, položena nová dlažba a vytvořeny odpadní stoky. Obě přilehlé zdi získaly novou fasádu, ta k vinici byla i sanována.

Zároveň také probíhal archeologický výzkum v ulici Jiřské, a to již od minulého roku. Výzkum probíhal v jednotlivých etapách tak, že vždy bylo možno používat jednu část vozovky. Po výzkumu byly položeny znova dlažební kostky. V současné době se přesunul výzkum na schodiště vedoucí z Jiřské ulice ke Zlaté uličce.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

  1. POCHE, Emanuel. Prahou krok za krokem. Praha, Litomyšl : Paseka, 2001. ISBN 80-7185-373-9. Kapitola Napříč Prahou, s. 115–116. (česky)
  2. 2,0 2,1 PIROCH, Jan. Staré zámecké schody teď patří jen dělníkům. Pražský deník [online].  [cit. 2009-10-21]. Dostupné z: [1].