Sto let republiky pohledem Jana Lukase

Z Wikizpráv

Sobota

K výročí sta let republiky připravila galerie Artinbox výstavu JAN LUKAS Československý deník / Příběh fotografa a jeho země. Až do 10. ledna 2019 je možné na výstavě zhlédnout průřez celoživotním dílem významného českého fotografa Jana Lukase, který zároveň mapuje historii České republiky a Slovenska.

Jeho fotografie zobrazují důležité dějinné etapy vývoje republiky: život za první republiky, nacistickou okupaci, osvobození, komunistický puč a život v době totality, porevoluční dění. Jan Lukas fotí běžné lidi, ale i politiky, život na venkově, ale i ve městech. Dojemné jsou fotografie židovské rodiny těsně před transportem do Terezína nebo dětí hrajících si ve sněhu. Nechybějí ani fotografie politiků, například prezidenta Edvarda Beneše v roce 1938, nebo návštěva mladého Václava Havla v 60. letech v USA.

Jan Lukas se narodil 10. srpna 1915 v Českých Budějovicích. Vystudoval grafickou školu ve Vídni, kde se stala jeho vášní fotografie, a ta s ním již zůstala celý život. Po odchodu z Československa v roce 1965 pokračoval ve své práci v USA. Cestoval a fotil jak v zemích východního bloku, tak v USA, Západní Evropě, Izraeli a dalších. Jako fotograf dokumentarista zachycoval jasně známé dějinné události naší země, tak svědectví o životě a způsobu života lidí v jednotlivých obdobích. V roce 2006 zemřel po dlouhé nemoci v New Yorku ve svých 91 letech.

Výstavu JAN LUKAS Československý deník / Příběh fotografa a jeho země připravily kurátorky Helena Lukas a Nadia Rovderová. Ke zhlédnutí je každé úterý a čtvrtek od 16 do 18 hodin v prostorách galerie Artinbox, Perlová 3, Praha 1; nebo po dohodě i v jiný čas. Výstava potrvá až do 10. ledna 2019. Vstupné 50 Kč.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy[editovat]