Sto tisíc Finů slavilo v Helsinkách hokejové zlato

Z Wikizpráv

Pondělí

Fanoušci poprvé slavili už v noci po zápase na Senátním náměstí.

Devadesát až sto tisíc fanoušků ledního hokeje se shromáždilo v pondělí na helsinském Trhovém náměstí, aby přivítali své finské hrdiny, kteří zvítězili na mistrovství světa na Slovensku.

Hokejisty přivítala i prezidentka Tarja Halonenová, která zažertovala: „Zdá se, že když máma zůstane doma, hrají kluci docela dobře.“ Spolu s hráči si mohla potěžkat i pohár pro mistry světa.

Fanoušci zpívali finskou hymnu i píseň Den glider in, která byla oficiální písní mistrovství světa 1995, které Finové vyhráli, a od té doby je v jejich zemi tolik populární.

Finové porazili ve finále šampionátu rivaly ze Švédska jasně 6:1, když o vítězství rozhodli drtivým způsobem ve třetí třetině. Je to jejich teprve druhá zlatá medaile ze světové hokejové akce v historii.

Navzdory početné účasti proběhly oslavy téměř bez výtržností a incidentů. Výjimkou byla skupina fanoušků, která vyšplhala na jeřáb, nejméně jeden člověk se při pádu z něho zranil. Jiní lidé vylezli na střechy budov prezidentského paláce nebo nejvyššího soudu, které se nacházejí kolem náměstí, ale policie proti nim často ani nezakročila a všichni se šťastně dostali zpátky na zem.[1]

Zdroje[editovat]

  • Jopa satatuhatta juhli Leijonien kanssa Kauppatorilla. Helsingin Sanomat [online]. 2011-05-16 [cit. 2011-05-16]. Dostupné z: [2]. (finsky)
  1. Kiekkofanit kiipeilivät nostureihin Helsingissä. Helsingin Sanomat [online]. 2011-05-16 [cit. 2011-05-16]. Dostupné z: [1]. (finsky)