Sto tisíc Izraelců si připomnělo památku Jicchaka Rabina

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

Obří pokojná manifestace proběhla včera večer v Tel Avivu na náměstí Jicchaka Rabina k uctění památky tohoto bývalého izraelského premiéra, který byl před 20 lety zavražděn radikálním sionistou. Před davy lidí, kterých se podle médií sešlo až sto tisíc, promluvili například současná hlava státu Izrael Reuven Rivlin nebo američtí prezidenti Bill Clinton a prostřednictvím videonahrávky Barack Obama.

K atentátu na Jicchaka Rabina došlo 4. listopadu 1995 právě na místě, kde se letos sešli lidé, kteří na něj vzpomínali. Na telavivské náměstí, které tehdy mělo jméno náměstí Králů Izraele, svolal velkou mírovou demonstraci jako protiváhu pravicovým protivládním demonstracím. I tehdy se na prostranství před radnicí sešlo na sto tisíc lidí, kteří byli svědky tragického momentu.

Letos na tomto místě prezident Rivlin znovu vyzýval k menší zaujatosti válkou: „Až příliš se soustředíme na válku a ne dost na naději. Nesmíme se toho bát,“ řekl. Billa Clintona na manifestaci přivítal slovy „Šalom, šaver,“ neboli Vítej, příteli.

Clinton, který pomáhal Rabinovi a Jásiru Arafatovi dohodnout mírové dohody z Osla, připomněl Rabina jako bojovníka za izraelské hodnoty. „Rabin bránil [izraelskou] zemi a upevňoval izraelské hodnoty. Hájil mír a ochranu demokracie. Riskoval svůj život, aby vybudoval a ochránil Izrael. Položil svůj život, abyste mohli žít v míru,“ zavzpomínal na Rabina.

Obama ve svém projevu znovu zopakoval, že k míru vede jedině dvoustátní řešení palestinského problému: „Židé mají právo žít ve své vlasti a Palestinci mají právo být svobodnými obyvateli ve své zemi. Mír je možný, pokud obě strany budou opravdu chtít dospět ke kompromisům a riskovat v zájmu jediného skutečného řešení – dvou států pro dva národy.“

V davu nebyly vidět skoro žádné plakáty a nebyla slyšet skandovaná hesla. Pořadatelé totiž celou akci prezentovali jako zásadně apolitickou.

Rabinovo mírové poselství nepadlo na úrodnou půdu[editovat]

Jicchak Rabin (vpravo) spolu s Jásirem Arafatem a Šimonem Peresem jako laureáti Nobelovy ceny míru v roce 1994

Palestinci oslovení televizí Al Džazíra ale mírové poselství vzpomínky na Rabina nesdílejí. Obyvatel pásma Gazy Rami Abdu nevidí rozdíl mezi Rabinem a jeho nástupci Arielem Šaronem nebo Benjaminem Netanjahuem, za jejichž působení se mírový proces zastavil. „Každý z nich svůj život věnoval tomu, aby Palestince ponížil a udržel nás mimo naši vlast.“

Rabin byl premiérem Izraele poprvé v letech 1974 až 1977. V té době mimo jiné uzavřel mírovou smlouvu s Egyptem. V roce 1984 se pak stal ministrem obrany a v této funkci musel řešit i krizi spojenou s tzv. první intifádou. Obranu vedl do roku 1990. Do premiérského úřadu nastoupil znovu roku 1992 a zůstal jím až do své smrti. Jako předseda vlády tehdy vyjednal a prosazoval mírové dohody s Palestinci. Za toto své úsilí na začátku roku 1994 obdržel společně s Jásirem Arafatem a Šimonem Peresem Nobelovu cenu míru. V Izraeli ale čelil silné pravicové a ortodoxní opozici, právě rukou jejího příslušníka nakonec zahynul.

V posledních týdnech došlo ve vztazích Palestinců a Izraelců k výraznému růstu napětí. Mezi Palestinci se začaly šířit zprávy o tom, že izraelská vláda se chystá změnit status posvátné Chrámové hory v Jeruzalémě. Reakcí byla série útoků, při kterých Palestinci pobodáním vážně zranili nebo zabili několik Izraelců. Izrael většinu útočníků zabil, úmrtí si vyžádaly i zákroky bezpečnostních sil vůči agresivním palestinským demonstrantům.

I manifestace samotná tak proběhla za přísných bezpečnostních opatření. Na střechách okolních budov byli ostřelovači a hlavní ulice vedoucí na náměstí byly neprodyšně uzavřené.

Zdroje[editovat]

  • Remembering Yitzhak Rabin. Al Džazíra [online]. 2015-10-31 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • REGEV, Dana. Israel commemorates Rabin assassination as hopes of Mideast peace continue to fade. Deutsche Welle [online]. 2015-10-31 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • BERKOWITZ, Adam Eliyahu. 100,000 Remember Rabin in Tel-Aviv Ceremony. Breaking Israel News [online].  [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • Israelis must decide if they stand for peace, says Clinton at Rabin memorial. i24 News [online]. 2015-11-01 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: [4]. (anglicky)